Auschwitz. 75 lat później. Pamiętamy

Dziś, 27 stycznia 2020 roku przypada 75. rocznica wyzwolenia Konzentrationslager Auschwitz – obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Z tej okazji – jak podaje Polska Agencja Prasowa – prezydent Andrzej Duda wraz z grupą byłych więźniów niemieckich obozów złożyli wieńce pod Ścianą Straceń w byłym KL Auschwitz I.

Prezydent Duda w obozie zagłady, 27/01/2020, foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Reporter PAP informuje:

Byli więźniowie wraz z prezydentem weszli na teren byłego obozu przez bramę główną z napisem “Arbeit macht frei”. Część z nich pokonała poobozowe alejki pieszo. Wielu miało zawiązane chusty w biało-niebieskie pasy, przypominające obozowe pasiaki.

Jednak w notatce prasowej zabrakło najważniejszej informacji. Kto wyzwolił miejsce zagłady i uratował żywych jeszcze ludzi? W tym pomaga choćby strona „auschwitz.org” na której czytamy:

W dniu 27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.

Kliknij, aby powiększyć.

Wojska radzieckie otrzymały bliższe informacje o Auschwitz dopiero po wyzwoleniu Krakowa i w związku z tym nie były w stanie dotrzeć do bram KL Auschwitz przed 27 stycznia 1945 r.

W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia, i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: w Starej Kuźni, w Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie,

W bezpośrednich walkach o wyzwolenie oświęcimskiego obozu macierzystego, obozu w Birkenau i obozu w Monowitz oraz miasta Oświęcim i okolicy, poległo ponad 230 żołnierzy radzieckich, wśród nich dowódca 472 pułku, pułkownik Siemen Lwowicz Biesprozwannyj. W większości spoczywają oni na cmentarzu miejskim w Oświęcimiu.

W obozie macierzystym i w Birkenau żołnierze radzieccy znaleźli około 600 zwłok więźniów, zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z Auschwitz, oraz zmarłych z wycieńczenia.

I o tym także należy pamiętać.

→ (mb)

27.01.2020

• foto: archiwum

• grafika: truthaboutcamps.eu

• więcej o KL Auschwitz: > tutaj

 

One Reply to “Auschwitz. 75 lat później. Pamiętamy”

  1. Należy pamiętać, że film z wyzwolenia KL jest aranżacją.
    Kiedy żołnierze dotarli do obozu nie było z nimi ekipy filmowej. Ściągnięto ją w pośpiechu i w następnych dniach odegrano sceny wyjście więźniów. Obóz nie był broniony, nie było walk, w których miałoby polec tylu czerwonoarmiejców. W Piotrkowie też jest duży cmentarz, choć żaden żołnierz radziecki tu nie zginął.
    Armia radziecka tak naprawdę niczego nie wyzwalała, Najpierw walczyli o przetrwanie, a następnie uznali, że tyle ile zajmą będzie ich. Zagwarantowali to sobie w Jałcie. Większość tego co się mówi na ten temat to wytwór propagandy. Niestety tak jest, choć zwykły żołnierz wierzył w to co mu wmówiono i za to ginął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.