Gazeta Trybunalska wygrywa w sądzie z MZK sp. z o.o.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi na posiedzeniu w dniu 9 stycznia 2020 r. uznał za zasadną skargę “Gazety Trybunalskiej” reprezentowaną przez red. Mariusza Baryłę na bezczynność Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego sp. z o.o. w Piotrkowie w przedmiocie realizacji wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

W ogłoszonym wyroku sąd nakazał w terminie 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia dostarczenie “GT” wnioskowanych dokumentów tj. umów, faktur, poświadczeń zapłaty za usługi reklamowe (na autobusach MZK) świadczone przez spółkę na rzecz komitetów wyborczych w wyborach samorządowych w 2018 r.

W oczekiwaniu na wyrok. Kliknij, aby powiększyć.

Oprócz tego MZK ma zwrócić wydawcy “Gazety Trybunalskiej” koszty postępowania. Sąd odstąpił od wymierzenia zakładowi grzywny, stwierdzając, że nie doszło do rażącego naruszenia Ustawy o dostępie do informacji publicznej.

– Wyrok WSA jest satysfakcjonujący, choć z pewnością nałożenie grzywny na prezesa MZK Z. Stankowskiego miałoby charakter prewencyjny wobec innych podmiotów, które nie chcą współpracować z “Gazetą Trybunalską” na polu informacji publicznej, która, przypomnę, jest zagwarantowana każdemu obywatelowi w ustawie zasadniczej – powiedział wczoraj red. Baryła.

– Jednocześnie bardzo serdecznie dziękuję Damianowi Aptowiczowi z Sieci Obywatelskiej Watchdog w Warszawie za pomoc prawną i zaangażowanie w sprawy prowadzone przez nasz portal – dodał Baryła.

To druga skarga złożona przez redakcję do WSA w Łodzi i jednocześnie druga uwzględniona. Poprzednio jednostką zobowiązaną był Miejski Ośrodek Kultury kierowany przez E. Łągwę-Szelągowską.

W tym miesiącu łódzki sąd rozpatrzy jeszcze jedną skargę “GT”, tym razem na bezczynność Komendy Straży Miejskiej w Piotrkowie.

Wszystkie materiały prasowe dotyczące tej sprawy dostępne są: > tutaj.

→ (kk)

10.01.2020

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

3 Replies to “Gazeta Trybunalska wygrywa w sądzie z MZK sp. z o.o.

  1. Czy wyrok jest prawomocny?
    Bo jeśli nieprawomocny to przewiduję, że zaciągnięty zostanie jedynie słuszny obrońca lokalnych “ludzi” i będzie składał odwołanie, a to wszystko zapewne wynagradzane z naszych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.