Greta Thunberg w Davos: Nic nie zrobiono, aby rozwiązać kryzys klimatyczny

Greta Thunberg wystąpiła dziś na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos (Szwajcaria), aby upomnieć światowych liderów za “niezrobienie niczego” w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, pomimo dowodów na zbliżającą się katastrofę klimatyczną.

Wypowiadając się na kilka godzin przed planowanym wystąpieniem prezydenta USA Donalda Trumpa na dorocznym spotkaniu światowej elity politycznej, biznesowej i finansowej, nastoletnia działaczka powiedziała, że wzrosła świadomość kryzysu klimatycznego, ale pod innymi względami niewiele się zmieniło.

– Prawie nic nie zostało zrobione, ponieważ globalna emisja CO2 nie uległa zmniejszeniu – powiedział Thunberg.  Zapytana o to, jak postrzega przyszłość stwierdziła „że zaczynamy słuchać nauki i że tak naprawdę zaczynamy traktować ten kryzys jako kryzys”. Dodała, że spędziła rok próbując przekazać ludziom wyniki raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z 2018 r., który pokazuje, że na przestrzeni 8 i pół roku kraje rozwinięte mogą uwolnić kolejne 420 gigaton dwutlenku węgla i tym samym mieć wpływ na utrzymanie wzrostu globalnego ocieplenia. 

Żądamy, aby na tegorocznym forum uczestnicy ze wszystkich firm, banków, instytucji i rządów natychmiast zaprzestali wszelkich inwestycji w poszukiwanie i wydobycie paliw kopalnych, natychmiast zaprzestali wszelkich dopłat do paliw kopalnych i natychmiastowo całkowicie wycofali się z paliw kopalnych.

Greta Thunberg jest bardzo zapracowaną osobą. Dziś przemawiała w Szwajcarii, a jeszcze wczoraj, wraz z ekipą filmową, realizowała zdjęcia w Kleszczowie na tarasie widokowym Kopalni Węgla Brunatnego “Bełchatów”.

→ (kk) / CNN

21.01.2010

• foto / źródło: CNN / youtube.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.