PKP S.A. inwestuje w dworce kolejowe

Do 2023 roku kolejarze zmodernizują lub wybudują od podstaw łącznie około 200 dworców kolejowych, w tym 40 Innowacyjnych Dworców Systemowych.

PKP S.A. realizuje największy w historii spółki program modernizacji polskich dworców. W Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 znalazły się obiekty zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach.

Projektowanych i objętych pracami budowlanymi jest już łącznie ponad 160 obiektów, w tym 120 dworców w całym kraju. W 2017 roku oddano do użytku dworce Olsztyn Zachodni i Miechów, a w 2018 roku: Jawor, Strzelin, Poznań Główny, Poznań Garbary, Żarów, Siechnice, Święta Katarzyna i Smardzów Wrocławski. W 2019 roku PKP udostępniło podróżnym zmodernizowane zabytkowe dworce w Chojnowie, Żaganiu, Pruszkowie i Zgorzelcu.

Wartość całego PID szacowana jest na ok. 1,6 mld zł. Podstawowym źródłem finansowania są fundusze unijne, które pokryją około 65% wszystkich wydatków. Z budżetu państwa ma pochodzić 25% kosztów, a pozostałą część PKP S.A. sfinansuje z własnych środków.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP S.A., mający na celu zastąpienie dużych, niefunkcjonalnych budynków – nowymi, parterowymi. W IDS-ach stosowane są liczne rozwiązania proekologiczne, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED i pompy ciepła.

PKP S.A. realizuje również projekt na rzecz elektromobilności, udostępniając stacje ładowania pojazdów elektrycznych przy wybranych dworcach kolejowych. Ma to zachęcić kierowców do korzystania z pojazdów przyjaznych środowisku. Dotychczas oddano do użytku stacje ładowania przy dworcach Katowice, Katowice Ligota, Gliwice, Częstochowa, Opole Główne, Wrocław Główny, Warszawa Wschodnia i Bydgoszcz Główna. Kolejne zostaną otwarte w 2020 roku przy dworcach Gdańsk Wrzeszcz i Gdynia Główna.

→ Kurier PAP / (kk)

3.01.2020

• na zdjęciu: dworzec w Lublinie, foto: PKP S.A.

• źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.