Ponad 317 tysięcy kartek i listów wysłanych do powstańców warszawskich

Polacy po raz kolejny pokazali, że pamiętają o bohaterach wydarzeń sprzed lat. Rekordowa liczba kartek, listów i laurek – 317 307 – wkrótce trafi do rąk powstańców warszawskich.

Wraz z końcem 2019 roku organizatorzy kampanii BohaterON – włącz historię! podsumowali jej IV edycję. Łącznie od początku trwania akcji do uczestników walk o stolicę skierowano już ponad 830 tys. pocztówek i listów.

Pamięć – Edukacja – Pomoc – pod tym hasłem Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia od czterech lat realizują kampanię BohaterON – włącz historię! z jednej strony mającą na celu uhonorowanie powstańców warszawskich, z drugiej – promocję historii Polski XX wieku. Projekt składa się z działań edukacyjnych skierowanych do uczniów i nauczycieli, pomocy bezpośredniej bohaterom walk o stolicę, Nagrody BohaterONy oraz akcji wysyłania kartek do powstańców, która mimo zmiany formuły cieszyła się w 2019 roku największym do tej pory odzewem.

Kartkę, list lub laurkę do powstańca warszawskiego mógł wysłać każdy. Na korespondencję od osób prywatnych organizatorzy czekali od 1 sierpnia do 2 października – w symbolicznym czasie pamięci o powstaniu warszawskim. Nauczyciele i uczniowie – ze względu na rozpoczynający się we wrześniu nowy rok szkolny – mieli czas na udział w akcji do końca października.

Aktorka Agnieszka Więdłocha wręcza paczkę powstańcowi. Gala BohaterONy 2019, foto: Piotr Litwic

Pierwsza część kartek trafiła do rąk powstańców obecnych podczas Gali Nagrody BohaterONy 2019, która odbyła się 16 października ub. r. w Teatrze Narodowym w Warszawie i miała na celu wyróżnienie osób i instytucji w szczególny sposób promujących wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku. Paczki z korespondencją od Polaków z kraju i zagranicy wręczyli ambasadorzy kampanii BohaterON: Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki i Maciej Zakościelny. Pozostałe kartki, listy i laurki zostaną przekazane bohaterom walk o stolicę – osobiście bądź drogą pocztową – w pierwszej połowie 2020 roku.

Partnerami Strategicznymi IV edycji kampanii BohaterON – włącz historię! byli PKN ORLEN i Narodowy Bank Polski. Do grona Partnerów należeli: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja PZU, Poczta Polska, Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Polskie Line Lotnicze LOT, POLREGIO, PGE Polska Grupa Energetyczna, Platige Image, Polskie Radio i Telewizja Polska.

Więcej informacji o kampanii jest dostępnych na stronie: www.BohaterON.pl

→ Agata Biernat

29.01.2020

• zdjęcie górne: Jerzy Wojciechowski ps. “Strzała” na Gali BohaterONy 2019, foto: Piotr Litwic

• więcej o akcji czytaj: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.