100 pikników w 100 miastach na stulecie Bitwy Warszawskiej

– Chcemy godnie upamiętnić militarny sukces naszych bohaterskich przodków. Już dziś zapraszam do udziału w uroczystych obchodach, których kulminacja nastąpi w dniach od 14 do 16 sierpnia. (…)

– Zapraszam na wszystkie wydarzenia, rekonstrukcje, wystawy historyczne, uroczystości w miejscach pamięci, organizowane wspólnie z Wojskiem Polskim na terenie całego kraju. Niech łączy nas duma z bohaterstwa naszych przodków. Wspólnie świętujmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – tymi słowami Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zachęca już dziś do udziału w uroczystościach, które mają upamiętnić jedną z najważniejszych bitew w historii świata.

W tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata. Dla ówczesnej – odradzającej się po latach niewoli – Polski był to moment szczególny. W godzinie próby cały naród stanął do walki, by bronić z trudem wywalczonej wolności. Zwycięstwo, nazywane Cudem nad Wisłą, stało się spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków.

W roku wyjątkowego jubileuszu, zorganizowane zostaną liczne przedsięwzięcia upamiętniające to wydarzenie.

14 sierpnia ofiary wojny uczcimy na capstrzykach: na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie oraz przed Krzyżem ks. mjr. Skorupki w Ossowie.

15 sierpnia uroczystości rocznicowe rozpoczną się mszą świętą sprawowaną w Ossowie. Następnie o godz. 12.00 w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysty Apel Pamięci, a o godz. 14.00 Wisłostradą przejdzie wielka defilada.  W tym dniu, w 100 miastach Polski odbędą się pikniki wojskowe. W Warszawie spotkanie z żołnierzami rozpocznie się o godz. 16.00 na błoniach stadionu PGE Narodowego.

Bardzo ważnym wydarzeniem wpisującym się w obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie organizowana 16 sierpnia rekonstrukcja walk i pokaz lotniczych replik w Ossowie.

Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tych wydarzeniach. Wspólnie świętujmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – polskiego zwycięstwa dla wolności Europy.

→ BP MON

18.02.2020

• foto: MON

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.