Pielęgniarka zbada pacjenta i wystawi receptę

Poszerzenie uprawnień pielęgniarek i położnych zajmujących się medycyną rodzinną zapowiada minister zdrowia. Będą mogły przepisywać e-recepty i kierować na badania diagnostyczne. Projekt zmian prawnych ma trafić wkrótce do konsultacji. Pielęgniarki obawiają się jednak zbyt dużej odpowiedzialności, a lekarze konkurencji z ich strony.

We wtorek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że projekt regulacji w tej sprawie ma trafić do konsultacji publicznych, a w połowie roku powinna być już wprowadzona możliwość prawna rozliczania tego świadczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) – czytamy w Prawo.pl.

Zgodnie z planowanymi przepisami, pielęgniarka zbierze od pacjenta wywiad, wykona badanie fizykalne, wystawi skierowanie na wybrane badania diagnostyczne czy e-receptę. Poprowadzi też profilaktykę chorób i promocję zdrowia, dobierze sposoby leczenia ran. Natomiast położna będzie mogła samodzielnie poprowadzić ciążę. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie podstawowej opieki zdrowotnej.

„Rozwiązania te są dobrym kierunkiem. Tyle, że obawiam się, że nie będzie komu wykonywać nowych uprawnień. Na kilka pielęgniarek pracujących w naszej przychodni, tylko dwie nie są emerytkami. To są raczej kompetencje, które zechce wykonywać nowe, młodsze pokolenie pielęgniarek. Czekamy aż opuszczą one uczelnie” – zaznacza Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. W jej opinii pomiędzy lekarzem a pielęgniarką powinna obowiązywać współpraca, a nie konkurencja.

→ PAP / (kk)

28.02.2020

• foto: pixabay.com

źródło: Centrum Prasowe PAP

 

One Reply to “Pielęgniarka zbada pacjenta i wystawi receptę”

  1. Jako pielęgniarka mówię stanowcze nie! Co w takim razie będzie robić lekarz skoro my z położnymi przejmiemy wszystko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.