Piotrków. Król żenady i “obchody” rocznicy utworzenia Armii Krajowej

Nie było dotąd w Piotrkowie bardziej żałosnych obchodów wydarzenia historycznego. Prezydent Piotrkowa, mgr inż. Krzysztof Chojniak, z zawodu nauczyciel, ustanowił nowy standard.

Dziś, 14 lutego, przypada 78. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Punktem zwrotnym w dziejach Polskiego Państwa Podziemnego była depesza generała Władysława Sikorskiego skierowana 14 lutego 1942 do podkomendnych:

W ślad za moim rozkazem l.2926 z dnia 3 IX 1941 r.
1. Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ – wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy
2. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej […]
Naczelny Wódz
Sikorski
Generał broni

Piotrków ma swój udział w historii oręża polskiego, to tu, 25 grudnia 1895 r., przyszedł na świat Stefan Paweł Rowecki, późniejszy generał “Grot” (czytaj: > “Generał Rowecki „Grot” – wspomnienie z okazji 134. rocznicy urodzin”).

Wydawać by się mogło, że ranga jubileuszu jest na tyle wysoka, że piotrkowskie uroczystości zostaną zorganizowane proporcjonalnie do jego znaczenia. Nic bardziej mylnego.

Chojniak z wykrzywioną twarzą, w tanich, brązowych butach wzutych do ciemnoszarego garnituru, wraz z wiceprzewodniczącym rady miasta Penciną, w towarzystwie trzech strzelców w polowych mundurach, złożył wiązankę biało-czerwonych goździków przed tablicą poświęconą Nieznanemu Żołnierzowi, mylnie nazywaną przez magistracką propagandę i niedouczonych pismaków “Grobem Nieznanego Żołnierza”.

Dopełnieniem “obchodów” było złożenie identycznych wiązanek pod tablicą pamięci generała “Grota” przy ul. Słowackiego i popiersiem dowódcy w Alejach 3 Maja.

Obok Chojniaka nie pojawił się żaden przedstawiciel środowiska akowców, nie wspominając już o jedynej żyjącej łączniczce AK ppłk Halinie Kępińskiej-Bazylewicz ps. “Kora”.

→ (mb)

14.02.2020

• foto: piotrkow.pl

• czytaj o innej “uroczystości” w Piotrkowie: > “Ormowcy i TW Wyklęci”, “Były współpracownik SB, były milicjant i ormowiec uczcili Święto Wojska Polskiego”

One Reply to “Piotrków. Król żenady i “obchody” rocznicy utworzenia Armii Krajowej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.