Zapaśnicy AKS na mistrzostwach Europy w Rzymie

Dwóch piotrkowskich zapaśników wystartuje w mistrzostwach Europy, które dziś, 10 lutego, rozpoczęły się w Rzymie. W rywalizacji w stylu klasycznym Polskę reprezentuje Mateusz Bernatek, a w stylu wolnym – Magomedmurad Gadżijew.

Mateusz Bernatek ma w dorobku srebrny medal mistrzostw świata seniorów, wywalczony w Paryżu w 2017 roku, a także tytuły mistrza Europy juniorów i młodzieżowego mistrza Europy. W bogatej kolekcji ciągle brakuje mu krążka seniorskiego czempionatu Starego Kontynentu. W Rzymie zawodnik AKS wystartuje w kategorii 72 kg, czyli wyższej niż jego nominalna. Generalnym sprawdzianem przed mistrzostwami Europy był turniej Thor Masters w Danii, w którym Bernatek wygrał trzy z pięciu walk. Na macie we Włoszech pierwszy raz pojawi się we wtorek.

Aż cztery medale mistrzostw Europy seniorów wywalczył dla naszego kraju Magomedmurad Gadżijew, lider kadry narodowej w stylu wolnym. Pochodzący z Dagestanu zawodnik staje na podium nieprzerwanie od 2016 roku, a w Rzymie będzie bronił brązowego krążka wywalczonego w kwietniu w Bukareszcie. Do turnieju przygotowywał się m.in. w Machaczkale, a próbę generalną zaliczył na piątkę zdobywając Puchar Polski. Na turnieju w Białogardzie stoczył cztery zwycięskie walki i stracił zaledwie jeden punkt techniczny. W Rzymie będzie można go oglądać od piątku. Podobnie jak Bernatek, on też będzie walczył w wyższej kategorii 70 kg.

Ponieważ w tym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie, najważniejsza impreza sportowa czterolecia, mistrzostwa Europy schodzą na dalszy plan. Mateusz Bernatek i Magomedmurad Gadżijew jeszcze nie wywalczyli przepustek do Tokio. Będzie można je zdobyć podczas dwóch turniejów kwalifikacyjnych: europejskiego (19 – 22 marca na Węgrzech) i światowego (30 kwietnia – 3 maja w Bułgarii). Wyniki uzyskane w mistrzostwach Europy we Włoszech nie mają wpływu na proces kwalifikacji do Igrzysk.

→ AKS / (kk)

10.02.2020

• grafika: organizatorzy

• więcej o zapasach: > tutaj

 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *