19 kandydatów na prezydenta RP, ale…

Spośród 19 kandydatów, którzy złożyli w PKW swoje zgłoszenia, siedmiu nie zebrało wymaganych 100 tys. poparcia – poinformował PAP rzecznik PKW Tomasz Grzelewski. Niektórzy z nich zapowiadają, że w przypadku odmowy rejestracji ich kandydatury, odwołają się do SN.

W wyborach prezydenckich zarejestrowano 35 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Spośród nich, tylko 19 zgłosiło do PKW kandydatury, zaś tylko 12 zebrało wymaganych 100 tys. podpisów poparcia.

Tymi kandydatami są: Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Romuald Starosielec, Waldemar Witkowski, Mirosław Piotrowski oraz Paweł Tanajno.

Jak przekazał Grzelewski, swoje zgłoszenia w PKW złożyli także: Piotr Stanisław Bakun (nie złożył żadnego podpisu poparcia pod kandydaturą), Sławomir Grzywa (nie złożył żadnego podpisu), Leszek Samborski (82 tys. podpisów), Grzegorz Sowa (77 tys. podpisów), Jan Zbigniew Potocki (20 tys. podpisów), Kajetan Pyrzyński (nie złożył żadnego podpisu), Andrzej Voigt (5 tys. podpisów).

Rzecznik PKW przekazał, że Komisja będzie teraz dokonywać weryfikacji podpisów; jeżeli będzie ich mniej, niż 100 tysięcy – PKW wyda decyzję o odmowie rejestracji kandydata.
Leszek Samborski, jeden z kandydatów, który nie zebrał wymaganych 100 tys. podpisów, powiedział PAP, że w przypadku odmowy rejestracji jego kandydatury przez PKW, odwoła się od tej decyzji do Sądu Najwyższego. Podkreślił, że zbieranie podpisów i prowadzenie kampanii wyborczej w warunkach epidemii jest “obrazą prawa i konstytucji”.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.
Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

→ PAP / reb/ tgo/

27.03.2020

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.