Samorządy zamykają place zabaw, ciepły dzień przyniósł problemy

Oleśnica, Tarnów, Olsztyn, Stalowa Wola, Rybnik – to przykłady miast, które zdecydowały się na zamknięcie placów zabaw, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wiosenna pogoda spowodowała, że w miejscach tych pojawiały się tłumy.

„Decyzją Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od dzisiaj (wtorek, 18 marca) zamknięte zostaną place zabaw dla dzieci na terenie miasta. Ograniczamy w ten sposób kontakt dzieci z innymi osobami, zapobiegając jednocześnie zarażeniu naszych najmłodszych koronawirusem” – informują władze Oleśnicy w mediach społecznościowych. „Jeżeli plac nie jest ogrodzony – zostanie oznaczony tabliczką informującą o jego zamknięciu. Oznacza to, że nie powinniśmy korzystać z takich miejsc” – dodają.

Decyzję o zamknięciu aż do odwołania wszystkich miejskich placów zabaw podjęły również władze Tarnowa.

“Słoneczna pogoda spowodowała, iż na wszystkich placach zabaw w mieście pojawiło się sporo rodziców ze swoimi pociechami, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest zdecydowanie niewskazane” – tłumaczą samorządowcy. „Po pierwsze chodzi o gromadzenie się w jednym miejscu większych grup ludzi, po drugie korzystanie przez wiele dzieci z tych samych urządzeń do zabawy to możliwość przenoszenia infekcji” – dodają.

Dlatego na wszystkich placach zabaw pojawią się tabliczki informujące, że obowiązuje zakaz wstępu i korzystania z urządzeń do zabawy wraz z sugestiami pozostania w domu. Tam gdzie nie ma możliwości fizycznego zamknięcia placu zabaw, władze liczą na rozsądek rodziców.

Na taki sam krok zdecydowały się władze Olsztyna. “O ile spacery z dala od skupisk ludzi zalecają nawet lekarze, to spędzanie wolnego czasu w grupach – w obecnej sytuacji – należy traktować jako skrajną nieodpowiedzialność” – podkreśla magistrat w komunikacie. Jako przykład wskazał właśnie place zabaw.

“Zdarzało się, że place zabaw odwiedzały całe rodziny, pozwalając swoim pociechom na zabawę z innymi rówieśnikami. Dlatego biorąc pod uwagę zagrożenie epidemiczne zdecydowaliśmy o zamknięciu wszystkich placów zabaw” – poinformował olsztyński ratusz.

Również prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zdecydował o zamknięciu placów zabaw, boisk sportowych i siłowni plenerowych w mieście, do odwołania. “Przy słonecznej pogodzie wzrosła wśród mieszkańców chęć korzystania z terenowych siłowni, boisk sportowych i miejsc zabawowych dla najmłodszych” – tłumaczy w komunikacie urząd miasta.

Taka sama decyzja zapadła w Rybniku. “Wiem, że pogoda na zewnątrz kusi by wyjść i korzystać z wolnego powietrza. Możemy to zrobić na odludnych traktach leśnych albo we własnym ogrodzie. Nie zapraszajmy na takie wyjścia sąsiadów, pozostałych członków rodziny czy znajomych. To nie czas na integrację, wiem, że to nie jest łatwe. Jednak przed nami długi marsz po zdrowie – potrzeba nam społecznej solidarności w tym zakresie” apeluje prezydent Piotr Kuczera.

O niekorzystanie z placów zabaw i siłowni plenerowych zaapelował do mieszkańców stolicy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. We wszystkich tych miejscach władze miasta wywiesiły prośby o niekorzystanie z infrastruktury, która tam się znajduje. “Liczymy na odpowiedzialność warszawianek i warszawiaków” – dodał Trzaskowski.

W związku z zagrożeniem epidemicznym w środę dzielnica Wola czasowo zamknęła 41 placów zabaw, sześć siłowni plenerowych oraz wszystkie boiska przyszkolne. Miejsca te zostały odpowiednio oznaczone.

→ PAP / rgr / ali / mm  /aba

20.03.2020

• foto: pixabay.com

• źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.