Żurawiom i bocianom wirus niestraszny. Pierwsze ptaki są już w Polsce

Natura żyje swoim rytmem, czas mierzy zegarem zaprogramowanym miliardy lat temu, a krótkotrwałe epidemie finansowo-medialne nie robią na niej żadnego wrażenia.

O powrocie żurawi i bocianów na Podkarpacie informuje dziś Polska Agencja Prasowa.

Ponad tydzień temu nad Bieszczadami trwał przelot żurawi – czytamy w korespondencji – “Klucze liczące od kilkunastu do nawet 300 osobników wracających z zimowisk w północnej Afryce można było usłyszeć i zobaczyć w okolicach Cisnej, Baligrodu i Zatwarnicy” – powiedział PAP w czwartek ornitolog dr Marian Stój.

Natomiast w środę w powiecie jasielskim pojawiły się pierwsze bociany białe. “Stojącego na gnieździe ptaka zobaczyć można było w Kątach koło Nowego Żmigrodu, a przelatującego zaobserwowano w Wyszowatce w gminie Krempna w Beskidzie Niskim” – zauważył dr Stój.

Kliknij, aby powiększyć.

Przyrodnik zwrócił uwagę, że “pierwsze bociany na Podkarpacie zazwyczaj przylatują najwcześniej na św. Józefa, czyli 19 marca”. “Tej wiosny swój zwyczajowy przylot wyprzedziły o jeden dzień. Najczęściej pojawiają jednak ok. 25 – 26 marca. Natomiast 1 kwietnia większość gniazd jest już zasiedlona” – mówił.

Bociany, które w czasie zimowania w Afryce żyją w stadach, w podróż powrotną wyruszyły w pierwszej połowie lutego. Ich przelot trwa ok. sześciu tygodni. Z kolei żurawie zimę spędziły na południu Europy lub w Afryce Północnej.

→ (PAP) / kyc / zan / (kk)

19.03.2020

• foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.