10. rocznica katastrofy smoleńskiej

Dziś, 10 kwietnia 2020 r., przypada 10. rocznica smoleńskiej tragedii. Dekadę temu w katastrofie na terenie lotniska Smoleńsk-Siewiernyj zginął prezydent RP Lech Kaczyński i towarzyszące mu osoby udające się na obchody  70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

29 sierpnia 2014 r. napisałem dla portalu „fronda.pl” krótką notatkę dotyczącą miejsca wypadku zilustrowaną unikalnymi fotografiami wykonanymi przez mojego przyjaciela. Dziś przypominam ten krótki tekst w „GT”.

→ (mb)

10.04.2020


52 miesiące od tragedii smoleńskiej. Zobacz zdjęcia z miejsca katastrofy!

Zawsze, kiedy myślę o katastrofie smoleńskiej ogarnia mnie złość, która ma swoje źródło w bezsilności.

Na początku lipca otrzymałem kilka aktualnych fotografii z miejsca wypadku Tu-154M  nr 101.

Obraz jest przygnębiający:  pod drzewem kilka wypalonych zniczy, wiązanka  sztucznych kwiatów, wyblakłe zdjęcie w ramce, w tle trzy niewielkie krzyże. Nieopodal głaz z tablicą pamiątkową i kolejne dwa drewniane krzyże.

Tak po czterech latach wygląda miejsce pamięci 96 ofiar, które poniosły śmierć na rosyjskiej ziemi w wyniku skrajnej nieodpowiedzialności kilkunastu czy kilkudziesięciu ludzi.

To nie mgła ich zabiła, ani brzoza tylko polskie państwo, które zawiodło we wszystkich obszarach związanych z organizacją lotu PLF 101.

→ Mariusz Baryła

• foto: Janusz Wieloch

• źródło: fronda.pl

 

6 Replies to “10. rocznica katastrofy smoleńskiej

 1. A czy potrafi ktoś wymienić 5 zachowań, na miarę cywilizowanego kraju za które można by pochwalić Rosje ?? Okres 50 albo jak kto woli 100 lat wstecz …

  Liczę najbardziej na redaktora, ale inni też mają szanse

  1. Chyba trzeba zadać to pytanie samemu Putinowi, bo nikt nie wie ile dobrego zrobił jego kraj …

  2. reforma rolna 1862, ustanowienie Dumy, rozpad ZSRR. I jeszcze flota bałtycka na wojnę z Japonią 1905. Chociaż ją zatopili, to budowa i przepłynięcie połowy świata było wyczynem.

   1. Taa rozpad ZSRR to wielki sukces, zważywszy , że w republikach ludziom żyło się lepiej niż w kraju matce 😀 Zupełnie na odwrót niż w przypadku Anglii i jej kolonii

 2. Samolot podchodzący do lądowania ma prędkości ok. 300km/h, więc raczej spokojnie połamałby podmuchem powietrza takie brzozy jak ta która jest posądzana o obcięcie kawałka skrzydła. Jak ktoś nie wierzy niech stanie przy światłach na Kleszczu i poczeka aż przejedzie tir 80km/h. Zresztą nie długo po katastrofie Smoleńskiej, w Rosji miał miejsce wypadek w którym mniejszy samolot zrobił ładną przecinkę w lesie bez wielkiego uszczerbku . Jak było naprawdę tego nie prędko się dowiemy, ale jak ktoś beztrosko wierzy w wersje rosyjską ( na jakikolwiek temat ) powinien się udać do specjalisty. Propaganda jaka poszła na samym początku zrobiła swoje.

 3. Mimo, że temat jest trudny i bolesny, to przemyślenia b. mądre i piękne…
  Życzę ekipie Wesołych i pogodnych Świąt (na przekór pandemii)! :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.