Bezpieczeństwo ruchu. Pieszy i autobus

Na 1 lipca 2020 r.  zaplanowano wprowadzenie korekt w Kodeksie drogowym. Jedna z nich dotyczyć miała zwiększenia bezpieczeństwa pieszych przechodzących przez przejście. Jednak Sejm nie pochylił się dotąd nad nowelą ustawy. 

Obowiązujący obecnie art. 26. 1. PoRD stanowi:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Nowe brzmienie przepisu jest następujące:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

Jak widać zmiana jest kosmetyczna, ale Ministerstwo Infrastruktury jest przekonane, że wpłynie ona na sytuację pieszych na przejściach i poprawi statystki wypadków.

Doświadczenie uczy jednak, że nawet najlepszy przepis niewiele pomoże, jeśli nie będzie konsekwentnie egzekwowany przez odpowiednie służby. A z tym jest dużo gorzej.

Przykład z wczoraj, Piotrków Trybunalski, plac Tadeusza Kościuszki – ścisłe centrum miasta. Kierowca autobusu komunikacji miejskiej nr rej. ZS 918JY nie zważając na obecność na pasach młodego człowieka pędzi, jak po ogień. Jeśli kierujący samochodem osobowym widział wchodzącego na przejście człowieka, kierowca MZK, siedzący wyżej w swoim pojeździe, widoczność miał jeszcze lepszą.

W takich przypadkach “Gazeta Trybunalska” nie ogranicza się do przedstawienia wykroczenia, ale kieruje także zawiadomienie do komendy policji.

 

→ (mb)

25.06.2020

• foto: Gazeta Trybunalska

• więcej o bezpieczeństwie w ruchu drogowym: > tutaj

 

2+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *