Bezpieczeństwo ruchu. Pieszy i autobus

Na 1 lipca 2020 r.  zaplanowano wprowadzenie korekt w Kodeksie drogowym. Jedna z nich dotyczyć miała zwiększenia bezpieczeństwa pieszych przechodzących przez przejście. Jednak Sejm nie pochylił się dotąd nad nowelą ustawy. 

Obowiązujący obecnie art. 26. 1. PoRD stanowi:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Nowe brzmienie przepisu jest następujące:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

Jak widać zmiana jest kosmetyczna, ale Ministerstwo Infrastruktury jest przekonane, że wpłynie ona na sytuację pieszych na przejściach i poprawi statystki wypadków.

Doświadczenie uczy jednak, że nawet najlepszy przepis niewiele pomoże, jeśli nie będzie konsekwentnie egzekwowany przez odpowiednie służby. A z tym jest dużo gorzej.

Przykład z wczoraj, Piotrków Trybunalski, plac Tadeusza Kościuszki – ścisłe centrum miasta. Kierowca autobusu komunikacji miejskiej nr rej. ZS 918JY nie zważając na obecność na pasach młodego człowieka pędzi, jak po ogień. Jeśli kierujący samochodem osobowym widział wchodzącego na przejście człowieka, kierowca MZK, siedzący wyżej w swoim pojeździe, widoczność miał jeszcze lepszą.

W takich przypadkach “Gazeta Trybunalska” nie ogranicza się do przedstawienia wykroczenia, ale kieruje także zawiadomienie do komendy policji.

 

→ (mb)

25.06.2020

• foto: Gazeta Trybunalska

• więcej o bezpieczeństwie w ruchu drogowym: > tutaj

 

3 Replies to “Bezpieczeństwo ruchu. Pieszy i autobus

  1. w ruchu drogowym prócz przepisów nie zaszkodzi zachować zdrowy rozsądek. Ten pieszy wszedł na przejście kiedy autobus już nie miał szans na zatrzymanie bez wykonania zbiórki pasażerów na przedniej szybie autobusu.

  2. Ciekawy czy uda się kiedyś komuś nagrać, jak prezydencki szofer przepuszcza pieszego na pasach 😀

  3. Na pewno taka zmiana poprawi statystyki wypadków! Wielu pieszych z pewnością poczuje się jeszcze pewniej podczas przechodzenia przez jezdnię, co będzie skutkowało zauważalnym wzrostem liczby wypadków. Nie od dziś wiadomo, że cmentarze i szpitale są pełne tych, co mieli pierwszeństwo.
    Dlatego apeluję: rozglądajmy się kochani podczas przechodzenia przez jezdnię. A właściwie to powinno brzmieć “kochane”, bo jak wynika z moich obserwacji, ale zapewne także statystyk wypadków, to właśnie kobiety przechodząc przez jezdnię nie lubią się rozglądać i częściej stają się ofiarami potrąceń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.