Co dobrego przyniósł COVID-19?

Każda epidemia, która niesie ze sobą śmierć, ból i cierpienie jest zła i nie tylko w wymiarze jednostkowym, ale również globalnym, w tym społecznym i ekonomicznym.

Powyższe stwierdzenie nie wymaga uzasadnienia, gdyż powinno być zrozumiałe dla każdego. Spójrzmy jednak na to z innej strony i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jakie pozytywne efekty przyniosły ograniczenia wprowadzone przez rząd, a związane bezpośrednio z epidemią COVID-19?

Ponieważ nasz portal posiada w tytule słowo “Trybunalska”, posłużymy się przykładem Piotrkowa, miasta średniej wielkości leżącego 23 km na wschód od Bełchatowa i 40 km na południe od Łodzi, rządzonego niezmiennie od 14 lat przez dewocyjną klikę na czele z mgr inż. Krzysztofem Chojniakiem, z zawodu nauczycielem, wspieraną przez post i neo-komunistów.

Lista zalet podczas trwania epidemii przedstawia się następująco:

  1. Znacznie ograniczony ruch kołowy, wyraźnie niższa liczba zdarzeń drogowych np. kolizji i wypadków, brak przeładowanych ciężarówek, mniejsza emisja CO2, trujących gazów i innych związków chemicznych.
  2. Puste miejsca parkingowe w śródmieściu.
  3. Niskie ceny paliw. 3,76 zł – tyle można było zapłacić za litr Pb95 w Piotrkowie.
  4. Poważna redukcja przestępczości, szczególnie po apelu policji do złodziejaszków i opryszków, aby na czas występowania wirusa ograniczyli swoją działalność zawodową.
  5. Sprawnie funkcjonująca służba zdrowia w kategorii POZ, skuteczne teleporady, łącznie z wypisywaniem recept i zwolnień.
  6. Okazało się, że wielu urzędników jest zbędnych, gdyż większość bieżących spraw można było załatwiać przez internet.
  7. Zamknięcie galerii handlowych spowodowało ograniczenie konsumpcji, czy nawet zakupoholizmu u osób dotkniętych tą przypadłością, a to z kolei mogło wywołać refleksję nad tym, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze.
  8. Wzrost empatii i życzliwości w codziennym obcowaniu.
  9. Nieobecność w przestrzeni publicznej przedstawicieli władz miasta, powiatu, województwa, a także gminnych polityków: Chojniaka, Błaszczyńskiego, Munika, Lorka, Ziemby, Macierewicza, Telusa, Dajcza, Wójcikowej, Dziemdziory, Ostrowskiego, Pingotowej i in. z całą pewnością przyniosło mieszkańcom Piotrkowa ulgę.

→ K. Kozielski

15.06.2020

• na zdjęciu: opustoszały parking przed centrum handlowym w Piotrkowie w dniu 14 marca 2020 r., foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o koronawirusie: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.