Prezydent RP Rafał Trzaskowski

Na podstawie danych z 99,78 % obwodów wyborczych, przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą, frekwencja w I turze wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda uzyskując 43,67 % głosów, drugie miejsce przypadło kandydatowi PO Rafałowi Trzaskowskiemu z poparciem 30,34 %.

Szymon Hołownia otrzymał 13,85 % głosów, Krzysztof Bosak – 6,75 %., Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,37 %, Robert Biedroń – 2,21 %, Stanisław Żółtek – 0,23 %, Marek Jakubiak – 0,17 %, Paweł Tanajno – 0,14 %, Waldemar Witkowski – 0,14 % i Mirosław Piotrowski – 0,11 %. Frekwencja wyniosła 64,40 % i była najwyższa od 25 lat.

W drugiej turze, 12 lipca, spotkają się więc obecny prezydent RP Duda i prezydent Warszawy Trzaskowski.

O co toczy się gra?

Do zagospodarowania są wyborcy, którzy poparli pozostałych kandydatów, daje to 25,97% głosów oraz ci, którzy wczoraj nie zjawili się przy urnach, a więc 35,6 % uprawnionych,

W naszej ocenie zwycięzcą II tury okaże się Rafał Trzaskowski, ponieważ zakładamy, że jedyną osobą, która go nie poprze będzie Krzysztof Bosak. Jeśli Trzaskowskiemu uda się przez najbliższe dwa tygodnie pobudzić do głosowania tych, którzy dotąd w wyborach udziału nie wzięli prognozujemy, że będą to ludzie, którym Trzaskowski jest bliższy i nie dlatego, że odpowiada im jego program polityczny, ale dlatego, że czują się rozczarowani PiS-em.

Pojedynek Dudy i Trzaskowskiego, to nie tyle wyścig o intratny i prestiżowy urząd w państwie, lecz starcie narodowego socjalizmu w tym: populizmu, ciemnogrodu, zapyziałego katolicyzmu, szemranych interesów pod świętym krzyżem i zwykłej tandety z liberalizmem podlanym przeterminowanym, lewicowym sosem.

Polska potrzebuje równowagi, a taką może zapewnić odebranie PIS-owi fotela prezydenckiego i umocnienie się opozycji w Senacie, co powinno wymusić na partii rządzącej powrót do reguł demokratycznych.

→ Mariusz Baryła

29.06.2020

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Nasz prezydent. Obiektywny przegląd kandydatów” ,“Dlaczego nie idę na wybory?”

 

+2

3 Replies to “Prezydent RP Rafał Trzaskowski

  1. No i co lewczaki jasnowidztwo się nie spełniło z pod flagi niemiaszków,, cale szczęście ze Polska została pod biało czerwonym sztandarem, a sokzburaka zaćpał się na amen 🙂 …

    +1
  2. Duda przegra i będą ponownie liczyć głosy, Jarek z Sasinem, a to trochę może im zająć : D

    +1
  3. wyliczenie jest błedne. Po pierwsze nie wszyscy ponownie pójdą na wybory. Prawdopodobnie wyborcy Trzaskowskiego są mniej zdyscyplinowani i mniej ich będzie głosowało. Głosujący na pozostałych podzielą sie mniej więcej w tej samej proporcji i w efekcie Dudo utrzyma swoją przewagę, choć ona zmaleje.

    +4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *