Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie w 2020 roku

Północno-zachodnia Polska pokryła się kirem i łzami, bo w tym rejonie większość wyborców oddała głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.

Kliknij, aby powiększyć.

Jednak najsilniejsza, najbardziej oddana Andrzejowi Dudzie i Prawu i Sprawiedliwości okazała się Polska powiatowa i gminna, a wśród głosujących osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym.

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich podane wczoraj przez Państwową Komisję Wyborczą są następujące: w drugiej turze Andrzej Duda zdobył 51,03 procent głosów, a Rafał Trzaskowski – 48,97 procent. Frekwencja wyniosła 68,18 procent.

Na Andrzeja Dudę zagłosowało 10 440 648 wyborców, na Rafała Trzaskowskiego 10 018 263. Różnica między kandydatami to zaledwie 422 385 głosy. Frekwencja wyniosła 68,18 procent. Komisja przekazała też, że w drugiej turze oddano 177 724 głosy nieważne, co stanowi 0,18 procent.

Kliknij, aby powiększyć.

Kandydatowi liberałów nie udało się dostać do Pałacu Prezydenckiego i tym samym stworzyć tak potrzebnej krajowi równowagi na scenie politycznej. Przytomność i spryt Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyły – pięć lat działacze PiS koncentrowali swoją uwagę nie na największych aglomeracjach, lecz na niewielkich miejscowościach i wsiach, gdzie znajduje się najbardziej roszczeniowy elektorat. Do tego doszło przekupienie niezamożnych warstw społecznych pieniędzmi pochodzącymi z budżetu, które, i tu jest największy paradoks, generują mieszkańcy dużych ośrodków.

Nauka płynie dla wszystkich kontrkandydatów: na wynik pracuje się nie dwa miesiące, lecz całą kadencję, a najważniejsze są spotkania z ludźmi, szczególnie z tymi, którzy czują się odrzuceni.

→ (mb)

14.07.2020

• foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska / KPRP

2 Replies to “Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie w 2020 roku

  1. Bardzo dobry artykuł – piątka dla Redaktora za zdolność pojmowania, podsumowanie wyborów i prawidłowe wnioski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.