Iskra historii – 21 lipca

Na przestrzeni minionych 100 lat, dzień 21 lipca przyniósł wiele ważnych, a często wyjątkowych wydarzeń w historii naszego państwa. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

1920 – Wojna polsko-sowiecka. 11 lipca doszło do starcia wojsk bolszewickich, dowodzonych przez Siemiona Budionnego, z oddziałami gen. Pawła Szymańskiego. Trwające 9 dni potyczki zakończyły się skuteczną obroną miasta.

Przygotowania do egzekucji. Kliknij, aby powiększyć.

1946 – 12 czerwca 1946 poznańskiego aresztu trafił zatrzymany w maju 1945 r. na terenie Niemiec hitlerowski Namiestnik Kraju Warty Arthur Greiser. Proces zbrodniarza trwał od 21 czerwca do 7 lipca 1946. Uznano go winnym zbrodni i skazano na śmierć przez powieszenie. Egzekucja, w obecności wielu tysięcy zgromadzonych, odbyła się 21 lipca 1946 o godzinie 7. rano na stokach cytadeli poznańskiej. Jak podają źródła “wśród publiczności znalazły się także dzieci, ludzie dali wyraz swoim emocjom klaszcząc i gwiżdżąc w chwili wykonywania obowiązku przez kata”. Była to ostatnia publiczna egzekucja w Polsce.

1951 – W Warszawie odsłonięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, z pochodzenia Polaka, twórcy sowieckich służ specjalnych. Jego przydomki: “Krwawy Feliks”, “Czerwony Kat” i in. obrazują sposób sprawowania funkcji szefa Nadzwyczajnej Komisji ds. Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka), a po reorganizacji GPU i OGPU. Dzierżyński był jednym z największych zbrodniarzy w historii powszechnej. W listopadzie 1989 r. pomnik Dzierżyńskiego został rozebrany, aktualnie znajduje się w magazynach Muzeum Historii Polski.

1964 – We wsi Góra/k Śremu oddano do użytku Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze. Na jego terenie znalazł się 288-metrowy masz nadawczy umożliwiający przekazywanie sygnału radiowego i telewizyjnego. 44 lata później, w sierpniu 2008 r., dokonano przebudowy masztu, który zyskał wysokość 290 m.

1973 – 21 lipca wypadł w sobotę. Miało wtedy miejsce wydarzenie, które odmieniło życie wielu milionów Polaków i miało niebagatelny wpływ na rozwój takich dziedzin życia społecznego jak turystyka, wypoczynek, transport, kultura, i in. Rada Państwa na podstawie specjalnego dekretu wprowadziła wolne od pracy soboty. W 1973 wypadły dwa takie dni, w 1974 – sześć, w kolejnych latach ilość wolnych sobót była systematycznie zwiększana. W 1974 r. w szósty dzień tygodnia w TVP 2 wystartował jeden z najbardziej popularnych bloków programowych – Studio 2 – prowadzony przez niezapomnianych:  Bożenę Walter, Edwarda Mikołajczyka, Tomasza Hopfera i Tadeusza Sznuka.

Teatr Muzyczny widok współczesny z hotelu “Mercury”. Kliknij, aby powiększyć.

1979 – Odbyło się uroczyste otwarcie Teatru Muzycznego w Gdyni, bardzo nowoczesnego obiektu, który służy wielbicielom teatru i muzyki do dziś. Pierwsze premierowe przedstawienie, w nowej siedzibie, miało miejsce 8 grudnia 1979 r. , byli to “Krakowiacy i górale”.  Najważniejszym wydarzeniem artystycznym i społecznym tamtego czasu była zaprezentowana rok później “Kolęda Nocka” do słów Ernesta Brylla, z muzyką Wojciecha Trzcińskiego, w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego i scenografią Mariana Kołodzieja. W 1982 r. ukazał się dwupłytowy album zawierający utwory ze spektaklu w wykonaniu Krystyny Prońko, Teresy Haremzy i in. Mimo upływu wielu lat muzyka ta jest nadal bardzo interesująca i wartościowa.

1994 – Powstał Sulejowski Park Krajobrazowy. Leży on w województwie łódzkim na terenie gmin: Ręczno, Aleksandrów, Tomaszów Mazowiecki, Sulejów, Wolbórz, Mniszków i miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Zajmuje powierzchnię ponad 17 tys. hektarów. Na jego terenie znajduje się Zalew Sulejowski – zbiornik wodny w założeniu wybudowany, jako źródło wody pitnej dla Łodzi. Sulejowski Park Krajobrazowy, Przedborski Park Krajobrazowy i Spalski Park Krajobrazowy tworzą zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

2013 –Nieopodal Lęborka, na północy kraju, wydobyto pierwsze metry sześcienne gazu łupkowego. Dokonała tego amerykańska firma Lane Energy Poland. Przeprowadzone wcześniej badania geologiczne wykazały, że na terenie kraju znajdują się znaczne złoża gazu łupkowego, a pierwsze wydobycie dało nadzieję na uniezależnienie się Polski od dostaw z Rosji. Niestety rząd nie był zainteresowany inwestycjami w tym zakresie. Jak w 2028 r. napisała “Rzeczpospolita”: “W Polsce niechęć inwestorów potęgował chaos prawny i niezachęcające do lokowania kapitał, przepisy podatkowe. Brak ulg i zachęt ze strony polskiego rządu, to jedna z głównych przyczyn wycofania się zagranicznych firm z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. O ile łatwiej kupować gaz w Gazpromie, nawet po zawyżonej cenie, aniżeli inwestować w nową technologię i ulgi dla biznesu”.

→ (kk) / (mb)

21.07.2020

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.