Piotrków jak (…) kulturą stoi

Raport o stanie miasta, to coroczny biuletyn przygotowany przez urząd miasta, zawierający informacje dotyczące najważniejszych dziedzin życia społecznego i gospodarczego.

Dziś przyglądamy się sekcji “kultura”, w której czytamy:

Działalność w zakresie upowszechniania kultury w 2019 roku prowadziły:
4.1. Miejski Ośrodek Kultury
4.2. Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika z Filią Nr 1 i 2
4.3. Muzeum
4.4. Ośrodek Działań Artystycznych
oraz najprężniej działające stowarzyszenia i fundacje:
Stowarzyszenie Działań Artystycznych “Galeria OFF”;
Stowarzyszenie Przyjaciół Ognisk Artystycznych;
Stowarzyszenie “Busola dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci” – organizacja pożytku publicznego;
Stowarzyszenie Folkloru Miejskiego „AGRAFA”;
Towarzystwo Przyjaciół Miasta Piotrkowa Trybunalskiego;
Fundacja „Divine Mercy”;
Piotrkowskie Towarzystwo Taneczne;
Stowarzyszenie Loża Kulturalna Stare Miasto.

Warto zwrócić uwagę na przymiotnik “najprężniej”, na przykład Stowarzyszenie Działań Artystycznych “Galeria OFF” było współorganizatorem jednego wydarzenia, podobnie jak Stowarzyszenie Folkloru Miejskiego „AGRAFA”. Towarzystwo Przyjaciół Miasta Piotrkowa Trybunalskiego organizuje jeden wieczorek w roku na którym wręcza nic nie znaczące wyróżnienie pn. “Złota Wieża Trybunalska”, na którym pojawia się około 40 osób oraz kwestę na rzecz odnowy cmentarnych zabytków.

Magistrat informuje, że Ośrodek Działań Artystycznych (d. Biuro Wystaw Artystycznych) zorganizowało:

Liczba koncertów: 5 dla 510 widzów
Liczba wystaw: w galerii: 17 dla 4200 widzów, poza galeriami: 3 dla 1800 widzów
Liczba konkursów: 1 dla 374 uczestników
Projekcje filmowe: 7 dla 310 widzów
Spotkania, prelekcje: 20 dla 1100 uczestników

Happeningi miejskie: 2 dla ok. 200 widzów
Warsztaty: 58 dla ok. 600 uczestników

ODA dysponuje dwoma lokalami: przy ul. Sieradzkiej i Dąbrowskiego, według tego zestawienia instytucja zarządzana przez mgr Stanisława Gajdę nie była w stanie zorganizować nawet jednej wystawy miesięcznie w każdej z placówek (!). Prezentowana liczba odwiedzin 17 wystaw na poziomie 4200 osób, czyli 247 osób przypadających na jedną prezentację, jest tak kosmiczna, że pozwala wątpić w rzetelność podawanych danych.

Najważniejsze imprezy kulturalne, minionego 2019 r., wg piotrkowskich urzędników to:

Obchody 228. Rocznicy 3 Maja,
XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuki INTERAKCJE,
XV Ogólnopolski Festiwal Folkloru Miejskiego,
Piknik o Funduszach Europejskich,
Panorama Taneczna „O Złotego Piotrka”,
Festiwal Kultury Miast Partnerskich,
IX Festiwal Old Town Jazz,
Jarmark Trybunalski,
Imieniny Piotrków – Dni Miasta,
Urodziny ulicy Słowackiego
V Piotrkowskie Święto Miodu
Piknik lotniczy „FlyFest”
Wieczór Tańca i Mody,
XI Piotrkoff Art Festival 2019,
Trybunały 2019,
Piotrkowska Jesień Organowa,
Konkurs literacki o „Rubinową Hortensję”,
obchody Narodowego Święta Niepodległości – 11 LISTOPADA ,
odpalenie choinki w Rynku Trybunalskim,
miejska wigilia.

Kliknij, aby powiększyć.

Tak, niestety, nie jest to przykry żart, gdyż tuzy z urzędu naprawdę zaliczyły odpalenie choinki, złożenie kwiatków pod obskurną tablicą, czy rozstawienie dwóch namiotów z ulotkami jako “najważniejsze imprezy kulturalne”, jakie odbyły się w Piotrkowie w 2019 r. Na dowód zamieszczamy zrzut ekranu.

Komentarz

Komentarz powinien składać się z samych niecenzuralnych słów skierowanych nie pod adresem osobników okupujących czołowe stanowiska w mieście, lecz wyborców, którzy godzą się na to, aby rozmaite kreatury, beztalencia i alkoholicy decydowali o losach 60-tysięcznego miasta.  Ale słowa niecenzuralne nie padną, bo tak się składa, że każda władza jest odbiciem wyobrażeń i potrzeb społeczeństwa.

→ M. Baryła

13.08.2020

• grafika: um

• czytaj także: > “Kulturalny Piotrków – podsumowanie roku 2019”

 

6 Replies to “Piotrków jak (…) kulturą stoi

 1. Skoro mamy problem by pewne organizacje coś więcej dawały to może czas je zlikwidować lub podłączyć pod inne instytucje?
  Muzeum – skoro ma mało wystaw to niech przejmie pieczę nad ODA np.
  Biblioteka – ciągle słyszę, że coś nowego organizuje, że coś się dzieje, niech przejmie pałeczkę i ona rozdaje nagrody za działalność na rzecz miasta kulturowo.

 2. “… każda władza jest odbiciem wyobrażeń i potrzeb społeczeństwa.”

  Ja bym powiedziała raczej: pewnej, bardzo licznej społeczności. I Pan, i ja, i mnóstwo innych piotrkowian – należymy do społeczeństwa, ale nie mamy nic wspólnego z tą społecznością.

 3. Będąc żołnierzem z poboru, kompanijne koło ZSMW (choć nie byłem członkiem) poprosiło mnie wraz z szefem kompanii o napisanie rocznego sprawozdania z działalności. Zachwycił się nim nawet dowódca jednostki i otrzymałem przepustkę, zresztą jedną z 4
  podczas całej służby. Ze sprawozdania woda ciekła litrami co groziło unicestwieniem miejsca postoju jednostki- Helu. W sprawozdaniu UM dostrzegam bliźniaczą rękę.
  Widać też, że na kulturze miejskiej zacisnęły swe dłonie lokalne środowiska twórców i nieco ją podduszają. Gdyby chciał ktoś skorzystać, to mógłbym wesprzeć mediatekę w organizacji spotkania z np. p. Kosińską- pierwszą wśród sekretarzy Noblistów.

 4. Nic i tak nie przebija nowoczesnego loga naszego kulturalnego miasta …

  … gdyby tak zrobić kilka analogicznych w podobnym stylu i dać do rozszyfrowania decydentom to ciekawe co by wtedy powiedzieli

 5. Redaktorze, problem to jest chyba o wiele, wiele głębszy. Fakt – ocena przyczyn bujnego rozwoju życia kulturalnego w mieście trafia w samo sedno, ale jest coś jeszcze. Od czasu kiedy Piotrków został zdegradowany do miasta powiatowego zaczął staczać się po równi pochyłej. Utrata statusu miasta wojewódzkiego to jeszcze nie największa tragedia – największą tragedią było i jest wbijanie przez władze oraz ludzi z nią związanych miasta w powiatowość – mentalnie. Czy to aby nie dyrektor biblioteki świętowała w 2018 dwudziestą rocznicę utworzenia w Piotrkowie Biblioteki Powiatowej? Czyli przekładając z urzędniczego na nasze – pani dyrektor świętowała zdegradowanie placówki z wojewódzkiej na powiatową. Ja panu powiem Redaktorze – patrzeć nie mogę na tą światłą elitę, która jako jedyna rozumie co to jest prawdziwa sztuka i kultura. TPPT dało Złotą Wieżę Agnieszce Warchulińskiej a uzasadnienie tego zabójcze – za całokształt, czyli za co?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.