Joniak i Olbiński w Pałacu Sztuki

W krakowskim Pałacu Sztuki, należącym do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, czynne są dwie wystawy: malarstwa prof. Juliusza Joniaka i plakatów Rafała Olbińskiego.

Rafał Olbiński (ur. 1943) jest twórcą rozpoznawalnym, a to za sprawą niezliczonej ilości plakatów teatralnych, filmowych, promujących wydarzenia kulturalne, a także przedsięwzięcia komercyjne, okładek płytowych, okładek pism i magazynów, które wykonał i wykonuje na zlecenie klientów w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka od 40 lat.

Krakowska wystawa, to przekrój dokonań Olbińskiego w dziedzinie plakatu, potwierdzająca jego wyjątkowy dar surrealistycznej, symbolicznej, częstokroć bajkowej kreacji.

Należy żałować, że organizatorzy prezentacji nie postarali się o lepsze oświetlenie i opisy, przynajmniej z datą powstania, każdej z prac. Oprócz tego zwiedzający mogliby spędzić więcej czasu w galerii, gdyby ustawiono tam choćby kilka krzeseł.

W głównych salach zaprezentowano duży zbiór malarstwa olejnego prof. Juliusza Joniaka (ur. 1925). Mimo obszernej prezentacji, to zaledwie niewielką część prac wykonanych przez bardzo płodnego malarza, który mimo zaawansowanego wieku nie odchodzi od sztalug.

Obrazy pochodzące z lat 50. XX w. wyraźnie wskazują, że 25-letni podówczas Joniak poszukiwał stylu, z jakim zamierzał związać się na stałe. Jego obrazy z tamtego okresu, to próby zbliżenia się do ekspresjonizmu, koloryzmu czy impresjonizmu, z którym, w efekcie, związał się na dłużej modyfikując nieco technikę tworzenia.

Główny obszar zainteresowania malarza, to letni, często południowy, krajobraz. Żywe kolory i pogodne sceny sprawiają, że obcowanie z twórczością profesora dostarcza samych pozytywnych wrażeń.

→ (mb)

20.09.2020

• zdjęcie tytulowe: Juliusz Joniak “Portret żony”, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

+3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *