Spotkanie z Wojciechem Jagielskim, 12.06.2014 r.

„Z archiwum B”, to cykl zawierający materiały pochodzące z czasów przed powstaniem „Gazety Trybunalskiej”. Dziś prezentujemy wspomnienie ze spotkania autorskiego z udziałem red. Wojciecha Jagielskiego z  2014 r.

→ (red.), 29.09.2020

#archiwumB


Szklanka wody

Ryszarda Kapuścińskiego nie dane było mi poznać, więc kiedy Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim przysłała list z zaproszeniem na spotkanie z Wojciechem Jagielskim było oczywiste, że się tam pojawię.

Jadąc do biblioteki zastanawiałem się jakim autem może jeździć dziennikarz, korespondent wojenny, reportażysta? Brałem pod uwagę mondeo kombi poprzedniej generacji, discovery II i patrola GR. Kiedy zaparkowałem przed budynkiem d. synagogi okazało się, że nie trafiłem z modelem, choć trop był właściwy.

Wojciech Jagielski jest osobowością, człowiekiem cenionym i szanowanym. Przebywanie w jego otoczeniu, słuchanie tego, co ma do powiedzenia jest wielką przyjemnością, ponieważ dziennikarz zjawiska nie tylko opisuje, ale je przede wszystkim tłumaczy.

Na tle dzisiejszej rzeczywistości, kiedy media elektroniczne wypierają z rynku czasopisma i książki, kiedy liczy się szybka, płytka informacja, kiedy poziom dziennikarstwa obniża się z każdym kolejnym newsem, Jagielski jawi się jako dinozaur. I nie tylko z tego powodu, że zajmuje się obszernymi formami publicystyki, ale także dlatego, że jego wielkość i intelektualna głębia nie są wynikiem żywienia się krwią i padliną.

Mimo ciepła panującego tego dnia, szklanka wody stojąca na stoliku pozostała nietknięta. Świadczy to o tym, że reporter ma dużą zdolność przystosowywania się do otoczenia, nie jest wymagający, co w połączeniu ze spokojem, rzeczowością i zewnętrzną neutralnością daje cechy właściwe dla reportera.

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim trwało zdecydowanie zbyt krótko, zawsze pozostaje niedosyt, kiedy mamy do czynienia z ludźmi poważnymi, indywidualnościami.

Głęboki ukłon należy się kierownictwu placówki za organizację wieczoru. Obecność w mieście tak znakomitego gościa była wg mnie najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w tym roku w Piotrkowie. Jako prowadząca dobrze wypadła p. Katarzyna Choja, która przygotowała interesujący zestaw pytań.

Mariusz Baryła

17.06.2014

• Foto: Mariusz Baryła, 2014
• Copyright © 2014 Mariusz Baryła. All rights reserved

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.