Warszawa. IX Narodowe czytanie (dużo zdjęć)

Ciepłe, słonecznie południe 5 września 2020 r.. Ogród Saski w Warszawie i IX odsłona “Narodowego czytania” – wydarzenia promującego polską literaturę i czytelnictwo, nad którym opiekę roztacza Kancelaria Prezydenta RP, a organizuje Narodowe Centrum Kultury.

Minister kultury prof. Piotr Gliński, inaugurując publiczne czytanie “Balladyny” Juliusza Słowackiego, romantycznego wieszcza, którego twórczość, obok utworów Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego, jest filarem narodowej literatury, powiedział:

Czytanie jest jak chleb powszedni. Czytanie jest jak picie wody u źródła. Czytanie jest jak oranie pola pod przyszłe plony. Jest jak wycieczka w góry w piękny, słoneczny dzień. Bo czytanie to jest i zaspokajanie tych potrzeb podstawowych i zaspokajanie potrzeb samorealizacyjnych, kreacyjnych, poznawczych. Czytanie wyposaża nas – pojedynczych ludzi i całe wspólnoty – w takie umiejętności bez których nie potrafimy żyć, bez których nie potrafimy funkcjonować jako ludzie i jako społeczności.

Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że „Balladyna” jest głęboko zakorzeniona w naszej polskiej historii i mentalności. Wskazał, że jest w niej wiele treści uniwersalnych, które budują postawy i uczą, bo Słowacki potrafił wytykać Polakom ich przywary, wspominając wszystko to, co kiedyś doprowadziło do upadku Rzeczypospolitej.

Prezydent ocenił, że tegoroczna interpretacja dzieła Juliusza Słowackiego przedstawiona w Ogrodzie Saskim w Warszawie przejdzie do historii. – Choćby dlatego, że dzisiaj te pięć aktów „Balladyny” miało aż ośmiu reżyserów i każdy z tych aktów był inną interpretacją. Szczególnie dziękujemy temu, który sprawował pieczę nad całością – reżyserowi panu Januszowi Kukule – powiedział Prezydent. Podziękował także wszystkim aktorom biorącym udział w “Narodowym czytaniu”.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda dodała, że utwór Słowackiego należy do najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. – I choć z pewnością nawiązuje do utworów Williama Szekspira takich, jak „Makbet”, „Sen nocy letniej” czy „Król Lear”, to jest zupełnie oryginalna i to głównie za sprawą żywej akcji, interesujących bohaterów, jak tytułowa Balladyna i jej siostra Alina, Goplana, Kirkor czy Skierka, ale też polskiej, słowiańskiej scenerii – zwróciła uwagę Kornhauser-Duda.

Poinformowała, że w tym roku padł kolejny rekord, jeśli chodzi o ilość miejsc, w których odbyło się “Narodowe czytanie”. – Było ich 3,2 tys. To tym bardziej cieszy, ponieważ w tym roku, właściwie do końca, nie wiedzieliśmy, czy “Narodowe czytanie” się odbędzie, ale do Kancelarii Prezydenta napływały sygnały zarówno z Polski jak i z zagranicy, że czekają państwo na tę odsłonę “Narodowego czytania” i że chcą państwo ją realizować, dlatego bardzo cieszymy się, że mimo pandemii, ale przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, “Narodowe czytanie” doszło do skutku, byliśmy razem i wspólnie czytaliśmy – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Tak licznej obsady dramat Juliusza Słowackiego nie miał nigdy w historii – w każdym z pięciu aktów dzieła pojawił się inny skład aktorów. Łącznie ponad 60 nazwisk m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Krzysztof Wakuliński, Andrzej Mastalerz, Edyta Jungowska, Anna Cieślak, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Oprawę muzyczną przygotował Piotr Baron. Zamieszamy fotorelację z IX “Narodowego czytania” oraz video przygotowane przez organizatorów.

→ KPRP / (mb)

11.09.2020

• zdjęcie tytułowe: Julia Konarska w roli Balladyny

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• zobacz sprawozdanie “GT” z 2019 r. : > “Warszawa. Narodowe czytanie. Edycja ósma (dużo zdjęć)”

 

2 Replies to “Warszawa. IX Narodowe czytanie (dużo zdjęć)

  1. Jakie mamy wyciągnąć wnioski po przeczytaniu ” Balladyny ” w taki publiczny sposób ??

    Zdecydowanie bardziej wolałabym żeby czytano powieść ” Kariera Nikodema Dyzmy ” i rozdawano coroczne nominacje dla polityków pt. “Dyzmowaty roku xxxx “

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.