Warszawa. Narodowe czytanie 2020. Zapowiedź

W najbliższą sobotę, 5 września, w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się IX edycja “Narodowego czytania” – wydarzenia promującego czytelnictwo i polską literaturę – podczas którego para prezydencka i niemal 60 aktorów zaprezentują pięcioaktowy dramat Juliusza Słowackiego, pochodzący z 1834 r., pt. “Balladyna”.

Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury i Kancelaria Prezydenta RP zapowiadają, że całość będzie transmitowana na żywo w internecie.

Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu w Warszawie, w godz. 12.00 – 15.00, proszone są o rejestrację elektroniczną: > tutaj.

“Narodowe czytanie” zostało zainicjowane w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, pierwszą lekturą czytaną publicznie był “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

Po objęciu przez Andrzeja Dudę najwyższego urzędu w państwie akcję kontynuowano, rozszerzając jej formułę o spotkanie w Ogrodzie Saskim.

Do tej pory promowano: dzieła Aleksandra Fredry, “Trylogię” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w zeszłym roku osiem polskich nowel (zobacz listę: > tu).

→ (kk)

2.09.2020

• na zdjęciu: Andrzej Duda z żoną podczas zeszłorocznego finału “Narodowego czytania”, foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP

• zobacz sprawozdanie “GT” z 2019 r. : > “Warszawa. Narodowe czytanie. Edycja ósma (dużo zdjęć)”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.