Historia. Wystawa w fabryce Oskara Schindlera w Krakowie (92 zdjęcia)

Po drugiej stronie Wisły, niemal na przeciwko żydowskiej dzielnicy Kazimierz, znajduje się ulica Lipowa. To tu pod numerem 4 rozpoczęła w czasie wojny działalność Deutsche Emailwarenfabrik – DEFP, czyli Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych Oskara Schindlera, wcześniej znana jako Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych “Rekord” w Krakowie. 

Postać niemieckiego przedsiębiorcy przedstawił w 1993 r. Steven Spielberg w swoim epickim, czarno-białym filmie pt. “Lista Schindlera”.

Obecnie biurowy budynek należy do Muzeum Kraków, a stała wystawa “Kraków – czas okupacji 1939–1945” przyciąga turystów i miłośników historii z wielu zakątków świata.

Jak czytamy w katalogu ekspozycji

Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat.

Zrealizowana z wielkim smakiem, dbałością o szczegół, przy wykorzystaniu unikalnych eksponatów, multimediów, światła, dźwięków i oryginalnych nagrań jest krakowska wystawa jednym z najjaśniejszych punktów na mapie pamięci naszego kraju.

Prezentuję wykonane dziś zdjęcia z nadzieją, że skłonią osoby, które tutaj jeszcze nie były, do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.

Więcej o muzeum można przeczytać: > tutaj.

→ (mb)

10.10.2020

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.