Warszawa. Strajk kobiet. Sorry za Polskę (dużo zdjęć)

W we wszystkich większych miastach w kraju trwają protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że przepisy dopuszczające aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby, zagrażającej jego życiu, są niezgodne z konstytucją.

Zaraz potem w Warszawie tłum protestujących przeszedł sprzed TK do siedziby Prawa i Sprawiedliwości na ulicę Nowogrodzką, a potem w okolice domu Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu.

Wczoraj wieczorem (23.10) protest rozpoczął się od razu na ul. Mickiewicza, w pobliżu miejsca zamieszkania prezesa PiS.

Po godz. 20. manifestanci ruszyli w kierunku centrum stolicy, by wkrótce dotrzeć na ulicę Parkową, przed rządową willę. Według danych policji mogło tam być nawet 10 tysięcy osób.

W tym miejscu (zobacz zdjęcia) manifestacja przekształciła się w spontaniczną, radosną zabawę w myśl hasła wykrzyczanego z głośnika przez organizatorów: Żadnego palenia świeczek! Żadnych smutków! Wypierdalać! 

Około północy uczestnicy przeszli na plac Unii Lubelskiej, gdzie nastąpiło rozwiązanie zgromadzenia.

Komentarz

Młode kobiety i dziewczęta są głównymi uczestniczkami protestów. I choć punktem wyjścia jest niezgoda na decyzję TK, to w gruncie rzeczy chodzi o sprzeciw wobec ograniczaniu przez rząd PiS swobód obywatelskich. 

Nie być z tymi ludźmi dzisiaj, to tak jakby nie być z robotnikami w 1980-tym.

→ M. Baryła

24.10.2020

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• zobacz także: > “Kraków. Marsz Równości, 2020 (video)” 

 

One Reply to “Warszawa. Strajk kobiet. Sorry za Polskę (dużo zdjęć)”

  1. Też jestem za wolnością na własną odpowiedzialność, ale to że przepisy dopuszczające aborcje są nie zgodne z konstytucją to jeszcze nic …

    Największymi przeciwnikami aborcji, są lekarze którzy wykonali najwięcej zabiegów i widzieli jakie skutki wywarło to na kobietach u których przeprowadzili taki zabieg i ich samych . O tym się jednak nie wiele mówi, a taki zabieg aborcji bardzo mocno zaburza przebieg ciąży i organizm kobiety ” głupieje” – usuwamy jeden problem, a mnożą się kolejne

    Podobnie jest z alkoholem, że największym wrogiem alkoholu są byli alkoholicy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.