Warszawa. Strajk kobiet. Sorry za Polskę (dużo zdjęć)

W we wszystkich większych miastach w kraju trwają protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że przepisy dopuszczające aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby, zagrażającej jego życiu, są niezgodne z konstytucją.

Zaraz potem w Warszawie tłum protestujących przeszedł sprzed TK do siedziby Prawa i Sprawiedliwości na ulicę Nowogrodzką, a potem w okolice domu Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu.

Wczoraj wieczorem (23.10) protest rozpoczął się od razu na ul. Mickiewicza, w pobliżu miejsca zamieszkania prezesa PiS.

Po godz. 20. manifestanci ruszyli w kierunku centrum stolicy, by wkrótce dotrzeć na ulicę Parkową, przed rządową willę. Według danych policji mogło tam być nawet 10 tysięcy osób.

W tym miejscu (zobacz zdjęcia) manifestacja przekształciła się w spontaniczną, radosną zabawę w myśl hasła wykrzyczanego z głośnika przez organizatorów: Żadnego palenia świeczek! Żadnych smutków! Wypierdalać! 

Około północy uczestnicy przeszli na plac Unii Lubelskiej, gdzie nastąpiło rozwiązanie zgromadzenia.

Komentarz

Młode kobiety i dziewczęta są głównymi uczestniczkami protestów. I choć punktem wyjścia jest niezgoda na decyzję TK, to w gruncie rzeczy chodzi o sprzeciw wobec ograniczaniu przez rząd PiS swobód obywatelskich. 

Nie być z tymi ludźmi dzisiaj, to tak jakby nie być z robotnikami w 1980-tym.

→ M. Baryła

24.10.2020

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• zobacz także: > “Kraków. Marsz Równości, 2020 (video)” 

 

+3

One Reply to “Warszawa. Strajk kobiet. Sorry za Polskę (dużo zdjęć)”

  1. Też jestem za wolnością na własną odpowiedzialność, ale to że przepisy dopuszczające aborcje są nie zgodne z konstytucją to jeszcze nic …

    Największymi przeciwnikami aborcji, są lekarze którzy wykonali najwięcej zabiegów i widzieli jakie skutki wywarło to na kobietach u których przeprowadzili taki zabieg i ich samych . O tym się jednak nie wiele mówi, a taki zabieg aborcji bardzo mocno zaburza przebieg ciąży i organizm kobiety ” głupieje” – usuwamy jeden problem, a mnożą się kolejne

    Podobnie jest z alkoholem, że największym wrogiem alkoholu są byli alkoholicy …

    +3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *