Piotrków. Pomnik Nieznanemu Żołnierzowi – czas na zmiany

Pomnik poświęcony Nieznanemu Żołnierzowi usytuowany w Piotrkowie pomiędzy ulicami Toruńską, Kazimierza Stronczyńskiego i placem Tadeusza Kościuszki nie jest budowlą zbyt okazałą.

Można powiedzieć, że nawet biedną. Do granitowych płyt przymocowano odlew orła wojskowego, a poniżej tablicę z napisem „NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI CZEŚĆ”. Wokół ułożono czerwoną kostkę, którą otacza trawnik.

O ile w miesiącach letnich, gdy kwitną, kwiaty całość prezentuje się dostatecznie, ale już w porze jesienno-zimowej – przygnębiająco. Warto, aby władze miasta rozważyły możliwość przebudowy pomnika, tak aby godnie upamiętniał polskich żołnierzy poległych na wszystkich frontach wojen światowych. Dziwimy się, że nie zrobiono tego podczas rewitalizacji Starego Miasta lub podczas przygotowań do 800-lecia, tym bardziej, że w tym czasie roztrwoniono setki tysięcy złotych na głupstwa.

Przy okazji warto dodać, że opisywany pomnik nie jest grobem, ponieważ nie spoczywają w tym miejscu ani prochy żołnierzy, ani szczątki. Z tego powodu nadużywany przez lokalne portale i urzędników zwrot “grób nieznanego żołnierza” jest błędny.

→ (kk)

12.06.2017

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.