Śmierć aktora Ryszarda Kotysa niezapomnianego Mariana Janusza Paździocha

W nocy z środy na czwartek 27-28 stycznia 2021 r. po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta. Znany m.in. z roli Mariana Paździocha w serialu telewizji Polsat “Świat według Kiepskich”. Miał 88 lat.

W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował na scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez następne lata stworzył wiele ról teatralnych.

Na zdjęciu: R. Kotys w roli Mariana Paździocha, odc. 521 , DÜSSELDORF, źródło: filmpolski.pl. Kliknij, aby powiększyć.

W ciągu ponad 65 lat kariery zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Największą popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha, sąsiada Ferdynanda Kiepskiego, w serialu telewizji Polsat “Świat według Kiepskich”, w którym grał od 1999 r. W tym samym został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na dużym ekranie zadebiutował w 1954 r. u Andrzeja Wajdy w filmie “Pokolenie”. Wystąpił m.in. w “Rękopisie znalezionym w Saragossie” i “Lalce” Wojciecha Hasa, “Skoku” Kazimierza Kutza, “Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego, “Wodzireju” Feliksa Falka, “Pokoju z widokiem na morze” Janusza Zaorskiego, “Vabank”, “Vabank II, czyli riposta” i “Kingsajzie” Juliusza Machulskiego. Można go było oglądać również m.in. w roli sekretarza PZPR w “Konsulu” Mirosława Borka, ojca w “Erratum” Marka Lechkiego i członka komisji etyki lekarskiej w “Bogach” Łukasza Palkowskiego.

W 2018 r. aktor przeszedł ciężkie zapalenie płuc, po którym nie wrócił już do pełnej sprawności. W ostatnim czasie ze względu na zaawansowany wiek i pogarszający się stan zdrowia aktor wycofał się z występów w teatrze i filmach, jednak wciąż występował w serialu “Świat według Kiepskich”.

Oglądając ostatnie odcinki “Świata” widać było, jak aktor gaśnie, scenarzyści, aby odciążyć jego postać, wprowadzili do serialu syna Mariana Paździocha; przykro było patrzeć na smutnego, małomównego Ryszarda Kotysa, ale z drugiej strony wielka była siła i determinacja aktora, który swój zawód umiłował nad życie. I my, wielbiciele “Świata według Kiepskich” nigdy o nim nie zapomnimy, tak jak nie zapomnimy Dariusza Gnatowskiego, który przez kilkanaście lat grał rolę Arnolda Boczka, a którego śmierć zabrała w zeszłym roku (czytaj: > “Dariusz Gnatowski. Niech mu ziemia lekką będzie”.)

→ polsatnews.pl / (mb)

28.01.2021

• na zdjęciu R. Kotys w filmie “Ekipa” (2007), źródło: filmpolski.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.