Lista Obszarnego, czyli jak niemiecki portal zakpił z historycznych postaci

Marek Obszarny, zatrudniony w piotrkowskim oddziale “Dziennika Łódzkiego” – pisma należącego do niemieckiej spółki wydawniczej Polska Press, podobnie jak portal internetowy “piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl”, stworzył materiał prasowy zatytułowany “Wybitni oraz znani absolwenci i wychowankowie I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim [ZDJĘCIA, BIOGRAMY]”.

We wstępie Obszarny pisze:

W naszej GALERII przedstawiamy niemal 50 wyjątkowych absolwentów i wychowanków “Chrobrego” w kolejności alfabetycznej, wraz z ich wizerunkami i biogramami, choć z pewnością znaleźli się tu nie wszyscy, którzy zasługują na wyróżnienie. I LO w Piotrkowie wykształciło i wychowało bowiem niezliczoną rzeszę nieprzeciętnych ludzi zarówno świata nauki, sztuki, wojskowości, polityki czy duchowieństwa.

Zwracam uwagę na przymiotniki: “wyjątkowy”, “nieprzeciętny”, “wybitny”, “znany”, gdyż owe pięćdziesiąt osób, które wybrał pracownik niemieckiej gazety, według niego, takie cechy posiada.

I tak na miejscu 17. obsadził Obszarny swojego byłego kolegę z redakcji, zmarłego w 2019 r. Pawła Lareckiego, byłego funkcjonariusza ORMO (czytaj: > “Ormowiec Larecki. Teczka akt osobowych”), człowieka bez jakichkolwiek znaczących osiągnięć zawodowych, zakompleksionego frustrata, którego głównym zajęciem, w ostatnich latach życia, było pisanie nienawistnych komentarzy w lokalnych portalach i w facebooku.

Nagłówek zestawienia M. Obszarnego. Źródło: piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl. Foto / screen GT. Kliknij, aby powiększyć.

Na 20. pozycji znalazł się Arkadiusz Lipnicki, brat piosenkarki estradowej Anity. Nieprzeciętność i wyjątkowość Lipnickiego polega na tym, że trudno skojarzyć jego nazwisko z czymkolwiek, a próba przypomnienia sobie jak wygląda, kończy się fiaskiem.

25. miejsce przeznaczył Obszarny dla Waldemara Matusewicza, byłego wicewojewody piotrkowskiego, marszałka województwa i prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego związanego z PZPR i postkomunistycznym SLD, który istotnie stał się sławny za sprawą wyroku skazującego za łapówkarstwo, co poskutkowało osadzeniem Matusewicza w więzieniu. Ideał, jakich mało, godny naśladowania.

Pracownik “Dziennika Łódzkiego” pod numerem 26. umieścił Zdzisława Najdera. Jego zdjęcie opatrzył wklejonym z Wikipedii (słowo w słowo) jednozdaniowym biogramem. Ażeby postać Najdera była gładka i wybitna Obszarny celowo pominął związki Najdera ze Służbą Bezpieczeństwa. Przyznanie się w 1992 r. do agenturalnej współpracy, jako TW “Zapalniczka”,  przekreśliło ostatecznie dalszą karierę doradcy Wałęsy i Olszewskiego.

Do wychowanków, z których I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim powinno być dumne, Obszarny zaliczył także Mariana Renke. Ten komunistyczny kacyk miał biografię, jakich wiele w powojennej Polsce. Nie był ani zdolny, ani pracowity, ale lojalny, więc partia skierowała go “na odcinek sportowy”, by pracował w charakterze “działacza” i “członka”. Przed emeryturą, na cztery lata, władze zrobiły z niego ambasadora w Hiszpanii. Postać bezbarwna, nijaka, dlatego bliska Obszarnemu.

Bogusław Wołoszański, miejsce 47. Także w tym przypadku Obszarny pominął fakt współpracy “nieprzeciętnego” absolwenta I LO ze Służbą Bezpieczeństwa i taki drobiazg jak jego przynależność do PZPR. Oba te czynniki miały bezpośredni wpływ na karierę Wołoszańskiego w latach 70. i 80 XX wieku.

Komentarz

Z niewiadomych przyczyn Obszarny nie dodał do swojej listy jeszcze jednego “znamienitego” piotrkowianina, absolwenta I LO im Bolesława Chrobrego – Mariusza Trynkiewicza, powszechnie znanego jako “szatan z Piotrkowa”. Wtedy lista byłaby kompletna i uczciwa, a tak…

Tłumaczenie Obszarnemu, że jest mocno niestosowne, żeby nie powiedzieć plugawe, ustawienie w jednym rzędzie generała “Grota”, generała “Maja”, Mieczysława Trajdosa, Stanisława Małachowskiego, Stanisława Rembeka i in. z takimi osobnikami, jak wymienieni wyżej, mija się z celem. Lepiej, żeby zrobił to nowy, polski wydawca “Dziennika Łódzkiego” – PKN Orlen, który otrzymał zgodę UOKiK na przejęcie Polski Press.

→ M. Baryła

26.03.2021

• foto: zdjęcie ilustracyjne – pexels.com

 

One Reply to “Lista Obszarnego, czyli jak niemiecki portal zakpił z historycznych postaci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.