Paradyż. Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Adama Myszkowskiego

Ks. prałat Adam Myszkowski (l. 69), proboszcz parafii pw. Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Paradyżu zmarł w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi 17 marca 2021 r. w wyniku obrażeń doznanych od uderzenia w głowę brukową kostką. Czynu tego dokonał 47-letni kościelny, który w zawodzie pracował od 15 roku życia, a z ks. Myszkowskim od 29 lat.

Do tragicznego w skutkach incydentu doszło we wtorek 2 marca, gdy ksiądz, po wieczornej mszy, zamykał bramę na plebanię. Kościelny, będący pod wpływem alkoholu, czekał w tym miejscu, aby zemścić się na duchownym. Motywy zbrodni nie są jeszcze znane.

Wydarzenie to wstrząsnęło nie tylko niewielkim Paradyżem, ale także wieloma obywatelami naszego kraju.

Wczoraj, 23 marca, przed wieczorem na terenie sanktuarium rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe księdza Myszkowskiego, które zostały podzielone na dwie części: o godzinie 18. została odprawiona msza dla parafian i pozostałych wiernych, a o godzinie 20. w liturgii wzięli udział kapłani z Diecezji Radomskiej. Obrządkowi przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik.

Organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo i wygodę zebranych, bardzo restrykcyjnie przestrzegano zasad związanych z pandemią. Z tego powodu do kościoła zaproszono jedynie garstkę osób, pozostali, zgromadzeni na zewnątrz, obejrzeli mszę na dużym telebimie ustawionym przed świątynią. Za porządek odpowiadali druhowie z OSP i strzelcy z Jednostki Strzeleckiej. Nabożeństwo było transmitowane przez łącza internetowe. Można obejrzeć je także w “Gazecie Trybunalskiej”.

Druga część ceremonii rozpoczęła się dzisiaj o godz. 12.  w Radoszycach koło Końskich, rodzinnej miejscowości zmarłego. Mszy przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w asyście bp Marka Solarczyka. Ks. Myszkowski spocznie na miejscowym cmentarzu (zobacz: > tu).

Kim był zamordowany ksiądz?

Ks. prał. Adam Myszkowski urodził się 18 grudnia 1952 roku w Radoszycach. Pochodzi z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu w 1971 roku. W czasie formacji seminaryjnej odbył dwa lata obowiązkowej służby wojskowej w kompanii kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 czerwca 1978 roku z rąk Sł. Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.

Jako wikariusz był duszpasterzem w Brzeźnicy (1978-1980), Jastrzębiu koło Wierzbicy (1980-1988) i w parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach (1988-1992). W 1992 roku został proboszczem parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu, zastępując ks. prał. Izydora Papiera oraz kustoszem Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela. Od roku 2000 był dziekanem dekanatu żarnowskiego. W grudniu 2002 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Świętego Bartłomieja w Opocznie, a w 2008 r. otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości (tytuł prałata).

→ (mb)

24.03.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.