Piotrków. Ile kosztowała akcja “zima”?

Tegoroczna akcja “zima” w wykonaniu firm, które zawarły stosowne umowy z Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta przejdzie do historii Piotrkowa, jako najbardziej nieudolna, kłopotliwa i uciążliwa dla mieszkańców.

Nomenklaturowa propaganda już 23 listopada 2020 r. (> link) zapewniała piotrkowian, że:

500 ton soli drogowej, 1000 ton piasku oraz 700 ton mieszanki soli i piasku przygotowaliśmy na tegoroczną akcję „Zima”. Piotrkowscy drogowcy są już gotowi na nadejście pierwszych opadów śniegów.
Śnieg na dobre jeszcze nie zaczął sypać, ale piotrkowskie służby drogowe są już przygotowane na nadchodzące opady oraz ujemne temperatury. Zimowym utrzymaniem dróg objętych zostanie 106 ulic i placów o łącznej długości 91,5 km oraz wszystkie place i targowiska znajdujące się pod opieką Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Jak było naprawdę pokazują dwa zdjęcia wykonane przez nas 18 lutego na ul. Rycerskiej i Szkolnej, a więc w czasie, gdy opady ustały.
18/02/2021, ul. Rycerska. Kliknij, aby powiększyć.
2021/02/18, ul. Szkolna, nieodśnieżone parkingi przez Urzędem Miasta Piotrkowa. Kliknij, aby powiększyć.

Śnieg długo utrzymywał się na ulicach, placach, chodnikach. Po przejeździe pługów jego zwały zalegały przy krawędziach jezdni uniemożliwiając parkowanie samochodom. Nie był sprzątany, więc ilość miejsc na pozostawienie pojazdów dramatycznie zmalała. Dochodziło także do takich absurdów, jak ten opisany przez nas w notatce “Ludzie listy piszą… Nieodśnieżone miejsce postojowe dla inwalidów”.

Nadzór nad pracą podmiotów bezpośrednio odpowiedzialnych za odśnieżanie miasta sprawuje dyrektor Zarządu Dróg K. Szokalski, a kieruje nimi R. Żak. “Gazeta Trybunalska” zwróciła się więc do tej jednostki z pytaniami:

  • Jaka była wysokości środków przeznaczonych na zimowe utrzymanie dróg i chodników na terenie Piotrkowa z rozbiciem na lata 2017-2021?
  • Jakie podmioty wykonują prace oraz jaką zapłatę otrzymały (otrzymają)?
  • Czy Wydział Gospodarki Komunalnej przed sezonem zimowym skontrował gotowość firm do akcji “zima”?
  • Jaka jest forma rozliczenia za odśnieżanie: ryczałt, stawka kilometrowa, stawka godzinowa, itd.? Jakie są to kwoty?

Oto odpowiedź:

Kliknij, aby powiększyć.

→ M. Baryła

5.03.2021

• foto: Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Brudny Piotrków”

 

One Reply to “Piotrków. Ile kosztowała akcja “zima”?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.