Kraków. Prezydent ukarany mandatem za palenie cygar

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski poinformował w portalu “facebook.com” o otrzymanym od straży miejskiej mandacie karnym za palenie tytoniu w swoim gabinecie.

Cytowany przez Dominikę Wantuch – krakowską reporterkę “Gazety Wyborczej” – rzecznik straży miejskiej Marek Anioł powiedział: – Zgłosił się do nas świadek, który poinformował, że prezydent palił cygaro w pracy. Złożył wyjaśnienia, dołączył zdjęcia i film, zostało wszczęte postępowanie. Prezydent został poinformowany o sprawie i zdecydował się przyjąć mandat.

Anioł nie zdradził jaką grzywnę otrzymał prezydent Majchrowski. Także przedstawicielka krakowskiego magistratu nie ujawniła wysokości mandatu twierdząc, że jej przełożony został ukarany jako osoba prywatna.

Ustawa antynikotynowa zabrania palenia wyrobów tytoniowych m. in. w szpitalach, szkołach i uczelniach, urzędach, obiektach sportowych, w autobusach, tramwajach, na przystankach, w lokalach gastronomicznych i in. Za złamanie przepisów grozi pouczenie lub mandat od 20 do 500 zł.

Palenie cygar jest słabością prof. Majchrowskiego, z którą nie walczy traktując ją jako jedną z przyjemności życia.

Postępowanie mandatowe wobec prezydenta miasta wskazuje, że podległa mu jednostka, jaką jest straż miejska, stara się traktować równo wszystkich obywateli, czego nie można powiedzieć o funkcjonariuszach straży miejskiej w innych, szczególnie mniejszych ośrodkach miejskich.

→ K. Kozielski

15.04.2021

• na zdjęciu prezydent Majchrowski podczas tradycyjnego jajeczka przed Bazyliką Mariacką, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

2 Replies to “Kraków. Prezydent ukarany mandatem za palenie cygar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.