Pożegnanie z Adamem Zagajewskim – piewcą okaleczonego świata

Wobec pustki, jaką powoduje śmierć nie wystarczy sam podziw dla dzieła poety – to nie daje pocieszenia. Pragniemy zrozumieć tajemnicę Adama, zachować dla siebie i przekazać, to co było żywe i piękne – powiedział ks. Alfred Wierzbicki podczas wczorajszej mszy żałobnej w intencji poety Adama Zagajewskiego.

W niedzielę, 11 kwietnia, o 16:38 w bazylice świętego Floriana w Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 21 marca polskiego poety, pisarza i eseisty Adama Zagajewskiego.

Ze względu na sytuację pandemiczną wstęp do świątyni był mocno ograniczony. W nabożeństwie uczestniczyła jedynie rodzina i najbliżsi przyjaciele. Kazanie wygłosił przyjaciel poety ks. Alfred Wierzbicki. Jak wspominał, już w połowie lutego docierały wieści o złym stanie jego zdrowia. – Wierzyliśmy, że przezwycięży chorobę, bardzo pragnęliśmy, żeby jeszcze nie odchodził – mówił.

– W tych ostatnich chwilach naszej najnowszej historii Adam stał się ponownie symbolem duchowej suwerenności, wyrazicielem nonkonformistycznego etosu polskiego twórcy, który dzięki bogactwu swoich doświadczeń posiadł miarę umożliwiająca dystans wobec szaleństw populizmu i czegokolwiek. Był człowiekiem zaangażowanym, jak wierzył, w to co czyste i szlachetne. W polityce stawał po stronie praworządności, w religii szukał mistyki – stwierdził duchowny.

Pełne miłości słowa płynęły podczas całego przemówienia:

– Już nie możemy z nim rozmawiać, śmiać się, słuchać wiosennego śpiewu kosów, patrzeć na te same obrazy. (…) Był w nim bunt i zachwyty. Płynął na tratwach metafor i trzymał się konkretów, aby opiewać piękno okaleczonego świata.

– Wierzymy, że jest on przed obliczem miłosiernego Boga, chcemy z nim nadal rozmawiać, odczytując na nowo słowa jego wierszy i esejów. Śmierć, choć tak bolesna, nie jest kresem jego życia – dodał ks. Wierzbicki.

Na zakończenie wiersze zmarłego odczytała aktorka Maja Komorowska.

Msza święta była transmitowana przez łącza internetowe, warto ją obejrzeć i wsłuchać się w homilię przyjaciela A. Zagajewskiego: > https://www.youtube.com/c/SwflorianNet/videos

Telewizja Kraków przygotowała krótki materiał dotyczący wczorajszej uroczystości: > tutaj.

→ (mb)

12.04.2021

• foto / screen: YT / GT

• czytaj także: > “Śmierć poety Adama Zagajewskiego. Kilka zdań Baryły”

• czytaj także: > “Lubię Satiego, ale kocham Beethovena – Baryła o najnowszej książce Adama Zagajewskiego”

• wywiad z poetą z “Gazety Krakowskiej” (lipiec 2020 r.): > “Adam Zagajewski: Poezja jest jak jezioro, które wysycha”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.