Sieć Obywatelska Watchdog Polska przeciw Zarządowi Fundacji Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka

Dziś przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Woli (sygnatura III K 555/20) rozpatrywano sprawę z subsydiarnego aktu oskarżenia Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska przeciw Zarządowi Fundacji Lux Veritatis.

Przedstawiamy krótką relację mecenasa Adama Kuczyńskiego, reprezentującego Watchdoga przed sądem:

Dzisiaj sąd nie otworzył przewodu sądowego, to znaczy nie został odczytany akt oskarżenia, natomiast zajmowaliśmy się kwestiami formalnymi – sąd rozpoznawał wnioski złożone przez obronę i przez prokuraturę o skierowanie sprawy na posiedzenie celem umorzenia. Jeżeli sąd uwzględniłby te wnioski, to na takim posiedzeniu sprawa mogła zostać umorzona i zakończona. Teoretycznie moglibyśmy składać zażalenie, jednak są one rzadko uwzględniane. Sąd na szczęście nie przychylił się do wniosków obrony i prokuratury, i mamy nadzieję spotkać się na następnej rozprawie 29 kwietnia ze wszystkimi oskarżonymi, by usłyszeć, czy przyznają się do zarzucanego im czynu i czy chcą składać ewentualne wyjaśnienia. Będziemy wówczas przesłuchiwać również prezesa Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, Szymona Osowskiego.

Więcej o historii zmagań o dostęp do informacji na temat działań fundacji Lux Veritatis w notatce: > “Mamy termin sprawy karnej z Fundacją Tadeusza Rydzyka!”.

Prawnicy z Sieci Obywatelskiej kilkukrotnie pomagali także redakcji “Gazety Trybunalskiej” w egzekwowaniu prawa do udostępnienia informacji publicznej (zobacz: MZK sp. z o.o., straż miejska).

→ WD / (kk)

9.04.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

+6

One Reply to “Sieć Obywatelska Watchdog Polska przeciw Zarządowi Fundacji Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *