Droga ekspresowa S12 – powoli, ale do przodu

Nie ustają działania obywatelskie mieszkańców Sulejowa (pow. piotrkowski, woj. łódzkie) i okolic w przyspieszeniu budowy bardzo ważnej arterii komunikacyjnej, jaką ma być droga ekspresowa S12. Dobra wiadomość napłynęła dziś z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W notatce zamieszczonej na stronie internetowej GDDKiA czytamy:

Poznaliśmy oferty w przetargu na aktualizację Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej S12 od Piotrkowa Trybunalskiego do Opoczna (granica woj. łódzkiego i mazowieckiego) oraz dla drogi ekspresowej S74 na odcinku Sulejów – granica woj. łódzkiego i świętokrzyskiego.

Chęć opracowania dokumentacji zgłosiło pięć firm. Ceny ofert wahają się od 5,7 do ponad 21 mln zł. Kwota, jaką przewidzieliśmy na sfinansowanie zamówienia to blisko 8,1 mln zł, zatem dwie oferty mieszczą się w zakładanych przez nasz szacunkach, a trzy je przekraczają.

Szczegółowe zestawienie ofert:

  1. Mosty Katowice Sp. z o.o. – 5 788 718,25 mln zł
  2. Konsorcjum firm Egis Poland Sp. z o.o. (lider), HPC POLGEOL S.A., (partner) – 6 782 220,00 mln zł,
  3. Multiconsult Polska sp. z o.o. – 18 312 240,00 mln zł
  4. Konsorcjum firm: MPRB Sp. z o.o. (lider), Mosty Kraków S.A., (partner), MP Infra Sp. z o.o. – 19 926 000,00 mln zł
  5. Schuessler-Plan Inżynierzy Sp. z o. o. –  21 087 366,48 mln zł,

Budowa obu dróg ekspresowych objętych jedną decyzją środowiskową pozwoli na szybkie i bezpiecznie skomunikowanie centrum Polski z woj. lubelskim i podkarpackim. Droga ekspresowa S12 ma łączyć się na południe od Piotrkowa Trybunalskiego z autostradą A1 i biec przez Sulejów oraz Opoczno w kierunku Radomia, zaś droga S74 połączy się z S12 w sąsiedztwie Opoczna i poprowadzi przez Kielecczyznę dalej do woj. podkarpackiego. Łączna długość S12 i S74 na terenie woj. łódzkiego będzie wynosiła ok. 85 km.

Planowany przebieg tras ilustruje mapa.

Kliknij, aby powiększyć.

Przygotowanie dokumentacji, to jedno, ale najważniejsze jest uzyskanie finansowania, a to zależy do decyzji premiera  rządu.

→ (kk)

11.05.2021

• foto: pixabay.com

• więcej o S12: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.