77. rocznica lądowania w Normandii. D-Day 1944 (140 zdjęć)

77 lata temu, 6 czerwca 1944 r., na plażach północnej Francji, w regionie znanym jako Normandia, rozpoczęła się największa operacja wojskowa w historii ludzkości.

Dowódcą sprzymierzonych został generał Dwight Eisenhower, późniejszy prezydent USA. Atak aliantów na pozycje niemieckie poprzedziło bombardowanie lotnicze, ostrzał morski oraz nocne lądowanie amerykańskich spadochroniarzy za faszystowską linią obrony.

Do przeprowadzenia operacji wybrano plaże ciągnące się wśród normandzkich wiosek, które oznaczono kryptonimami: „Utah”, „Omaha”, „Gold”, „Juno”, „Sword”. Pierwsze dwie opanowały wojska amerykańskie, kolejne: brytyjskie, kanadyjskie i raz jeszcze brytyjskie. W działaniach zbrojnych brali także udział Polacy.

Do najkrwawszych starć doszło na plaży „Omaha”, tę zaciekłą bitwę z 3 tys. zabitych żołnierzy mogliśmy oglądać w filmie „Szeregowiec Ryan” oraz w serialu „Kompania braci”.

Lądowanie w Normandii, stało się początkiem wyzwalania Europy Zachodniej spod hitlerowskiego jarzma, z którym przyszło się zmagać jeszcze blisko rok.

Kilka lat temu spędziłem dwa tygodnie w Normandii zwiedzając muzea, cmentarze, przyglądając się kombatantom i ich rodzinom, które nieustannie od ponad 70 lat odwiedzają to wyjątkowe miejsce przekazując sobie pamięć, jak ogień.

Na półce w pokoju, w niewielkich buteleczkach, przechowuję piasek przywieziony z tych historycznych miejsc.

→ (mb)

6.06.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.