VII Międzynarodowy Dzień Jogi

Ludzie w Indiach i na całym świecie obchodzą siódmy Międzynarodowy Dzień Jogi. Ale w tym roku obchody są skromniejsze z powodu pandemii koronawirusa.

Premier Narendra Modi, znany jako entuzjasta jogi, również uniknął masowych sesji i zamiast tego zdecydował się przemówić do narodu wirtualnie, aby uczcić tę okazję.

Przez lata szef rządu Indii promował jogę, często nazywając ją darem Indii dla świata. Dziś powiedział, że joga stała się promykiem nadziei dla milionów żyjących w środku pandemii.

Żaden kraj nie był przygotowany na pojawienie się Covid-19. W tych trudnych czasach wszyscy widzieliśmy, że joga stała się ogromnym źródłem pewności siebie.

W innej ze swoich wypowiedzi powiedział także:

Joga to jest dyscyplina, poświęcenie i powinna być uprawiana przez całe życie. Joga wykracza poza różnice wieku, koloru skóry, kasty, wiary, statusu materialnego, poza regiony i granice. Joga należy do każdego i każdy należy do jogi.

Prezydent Ram Nath Kovind przeprowadził również prywatną sesję jogi w pałacu prezydenckim, a kilku członków gabinetu premiera Modiego zorganizowało podobne wydarzenia w całym kraju.  Siły obronne zamieściły również zdjęcia i filmy przedstawiające żołnierzy w dniu obchodów.

Urzędnicy i ministrowie zachęcali również ludzi do uprawiania jogi, ale radzili im unikać dużych zgromadzeń, ponieważ kraj właśnie wychodzi ze śmiercionośnej drugiej fali pandemii.

Starożytna tradycja, bezpośrednio związana z religią dominującą w Indiach, która niegdyś była domeną guru, teraz stała się ogólnoświatowym fenomenem. Każdego roku praktycy na całym świecie wyciągają swoje maty 21 czerwca, aby pokazać swoją miłość do jogi.

Warto dodać, że Międzynarodowy Dzień Jogi jest świętem zatwierdzonym 11 grudnia 2014 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

→ (kk)

21.06.2021

• foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.