Znakomity felieton red. Macieja Wierzyńskiego. Polacy nic się nie stało!

Portal informacyjny “tvn24.pl” opublikował najnowszy felieton redaktora Macieja Wierzyńskiego zatytułowany “Polacy, nic się nie stało, czyli obłęd ponad podziałami”.

Punktem wyjścia rozważań Wierzyńskiego są europejskie zawody w piłkę kopaną mężczyzn z udziałem polskiej reprezentacji.

Wierzejski kpi z władzy, która na przykładzie i za pośrednictwem ludzi, których praca polega na kopaniu, rzucaniu lub bieganiu próbuje stworzyć wrażenie, że są to czynności o charakterze patriotycznym:

Na przykład Prezydenci odrodzonej Rzeczypospolitej, bez względu na afiliacje polityczne, owinięci w szaliki z Białym Orłem, skakali do góry z radości na meczach piłkarzy, a zimą szczękali zębami pod Krokwią, dając tym samym dowód emocjonalnego współbrzmienia z przeciętnym Polakiem. Na kilometr trąci to tandetą.

Odwoływanie się do patriotycznych symboli i emocji przy byle turnieju piłkarskim jest tym bardziej naiwne, kiedy uświadomimy sobie, że prawie całą polska drużyna gra na co dzień w klubach zagranicznych. W Niemczech, ale i w Rosji.

Autor tekstu wskazuje na śmieszność nie tylko niemieckiego “Faktu”, który jeden z artykułów dotyczących gry polskiego zespołu zatytułował “Jeszcze Polska nie zginęła”, ale także tych roszczących sobie prawo używania sportu do propagandy, w tym także redakcji “prawicowego” pisma:

“Gazeta Polska”, organ wyspecjalizowany w podtrzymywaniu znerwicowanych Polaków na duchu, po przegranym meczu ze Szwecją napisała, że “Polacy rozegrali wielkie spotkanie, (…) pokazali niesamowitą ambicję”.

Cały tekst dostępny jest: > tutaj. Polecamy.

→ (kk)

28.06.2021

• foto: pixabay.com

 

One Reply to “Znakomity felieton red. Macieja Wierzyńskiego. Polacy nic się nie stało!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.