5 mln złotych od Archidiecezji Krakowskiej dla pogorzelców w Nowej Białej

W zbiórce, którą już w dzień tragicznego pożaru w Nowej Białej ogłosił abp Marek Jędraszewski, zebrano kwotę 4 886 205 zł. Całość środków w najbliższych dniach trafi do poszkodowanych.

Już dzień po tragedii Caritas Archidiecezji Krakowskiej wspomogła łączną kwotą 150 tys. zł wszystkie rodziny, które ucierpiały w pożarze. Również wierni okolicznych parafii, niezwłocznie odpowiadając na apel Metropolity Krakowskiego, zebrali przy kościołach datki w kwocie 515 765 zł i przekazali je pokrzywdzonym. W najbliższych dniach poszkodowani mieszkańcy Nowej Białej otrzymają całość środków zebranych przy wszystkich kościołach Archidiecezji Krakowskiej, jak również wpłacanych przez osoby prywatne oraz organizacje.

Abp Marek Jędraszewski wyraża wielką wdzięczność wszystkim ofiarodawcom za okazaną dobroć serca i gotowość niesienia pomocy, naśladującą miłość Chrystusa, która w trudnych momentach budzi nadzieję w sercach pokrzywdzonych. Do podziękowań dołącza również ks. Artur Gadocha, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej, oraz ks. Tomasz Stec, dyrektor Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie, który spotkał się z pokrzywdzonymi, ustalając sposób podziału i formę przekazania środków.

Wyrazem wdzięczności Archidiecezji Krakowskiej i mieszkańców Nowej Białej za uczynek chrześcijańskiej miłości wobec ofiarodawców będzie Msza święta, sprawowana przez bp. Roberta Chrząszcza w najbliższą niedzielę tj. 25 lipca br. o godz. 9.00 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej.

Wielki pożar w Nowej Białej na Spiszu. Największa tragedia w Małopolsce od 30 lat.

19 czerwca 2021 roku o godzinie 18.22 do Komedy Powiatowej PSP w Nowym Targu wpłynęło zgłoszenie informujące o pożarze budynków gospodarczych w miejscowości Nowa Biała pow. nowotarski. Jest to wieś położona w niedalekim sąsiedztwie Białki Tatrzańskiej na lewym brzegu rzeki Białki. Domy mieszkalne usytuowane są obok siebie tworząc zwartą tradycyjną zabudowę Spiska.

Pożar który objął obszar o powierzchni ok. 1 ha został opanowany o godzinie 22.07 tj. po 3 h i 42 minutach od przybycia pierwszych sił i środków KRSG.

W wyniku pożaru obrażeń doznało 8 mieszkańców oraz 1 strażak z OSP. Na miejscu akcji pomoc została udzielona w sumie 17 osobom z czego 9 osób zostało przetransportowanych do szpitali w Nowym Targu i Zakopanem. Był to największy pożar jaki wybuch w ostatnich latach w Małopolsce.

→ Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej /Katarzyna Szerment i Hubert Ciepły KW PSP w Krakowie  / (kk)

21.07.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska i BP Archidiecezji Krakowskiej

 

One Reply to “5 mln złotych od Archidiecezji Krakowskiej dla pogorzelców w Nowej Białej”

  1. Dobrze, że jest Gazeta Trybunalska, bo dzięki niej można się dużo dowiedzieć o istotnych dla całej społeczności wydarzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.