Piotrków. Muzeum. 140 tys. zł wyrzucone w błoto!

Piotrkowski magistrat wydał w 2020 r. niemal 140 tys. złotych na utrzymywanie filii Muzeum w Polichnie, która świeci pustkami. W tym roku będzie to blisko 150 tys.

9 maja 2021 r. w wywiadzie (> link) udzielonym Monice Gosławskiej z Radia Łódź szefowa placówki Marta Walak przyznała:

Dostrzegamy gasnące zainteresowanie oddziałem w Polichnie, natomiast ruch na Zamku Królewskim w Piotrkowie ruch jest coraz większy. Na rozważania dotyczące przyszłości oddziału w Polichnie nakładane są kwestie ekonomiczne.

Następnie Walak dodała:

Bywają okresy, kiedy turyści zatrzymują się, by skorzystać z znajdujących się obok obiektów gastronomicznych i wtedy spacerują do muzeum.  W ciągu miesiąca jest to 10, 15 zwiedzających.

Co do zaproponowania ma muzeum w Polichnie?

W latach 1999 – 2012 placówka była zamknięta, otwarto ją ponownie w 2013 r. i zaprezentowano wystawę pt. „Walka o Rzeczpospolitą w latach 1939 – 1956”. Po dwóch latach nastąpiła zmiana ekspozycji i do dziś, czyli już sześć lat w budynku dostępna jest stała wystawa poświęcona II wojnie światowej zatytułowana „Meandry historii – z prądem czy pod prąd? Historia wskaże Ci drogę.”

Koszty

Ostatniego dnia maja 2021 r. “Gazeta Trybunalska” zwróciła się do Muzeum w Piotrkowie o przedstawienie kosztów funkcjonowania jednostki i stan zatrudnienia. Zapytaliśmy również czy od 1.01.2020 r. do chwili obecnej Muzeum organizowało jakiekolwiek wydarzenia w formie on-line, tak jak wiele instytucji kultury w Polsce.

Na dzień 31/05/2021 r. Muzeum dysponowało 18 etatami, z czego 2 osoby zatrudniono w Polichnie. W 2018 r. na działalność placówki gmina przeznaczała 1 463 553,10 zł, z czego koszt obsługi filii wyniósł 120 177 zł. W 2019 r. było to odpowiednio: 1 656 019,17 zł i 127 859,24 zł. W 2020 r. magistrat przekazał: 1 442 576,09 zł i 136 867,56 zł. Za pięć miesięcy roku bieżącego wydano 597 987,97 zł i 62 436,57 zł. Jeśli poziom wydatków będzie niezmienny 2021 rok zamknie się kwotami: 1 435171,13 zł i 149 847,77 zł.

W 2020 r. pracownicy Muzeum opublikowali w sieci internet (na stronie Muzeum jaki i w social mediach) następujące materiały:

 1. wirtualny spacer po wystawie „Peter Hofmann – żołnierz i fotograf”,
 2. wirtualny spacer po wystawie stałej „Z naszej wsi”,
 3. film archiwalny przedstawiający cykliczną imprezę jaką jest „Noc Muzeów”.
 4. projekcję do wystawy „Trzej Królowie na Zamku w Piotrkowie”, prezentacja towarzyszącą,
 5. promocję książki Tomasza Andrzeja Nowaka „Nekrologi piotrkowskiego Tygodnia 1837-1906”,
 6. prezentację w ramach referatu „Zabytkowa siedziba w Piotrkowie Trybunalskim” wygłoszonego przez Pawła Kendrę podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kolekcje – kształtowanie, historia, dziedzictwo utracone”, organizowanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku,
 7. prezentację multimedialna towarzyszącą wydarzeniu „Retro raut u Piłsudskiego”.

Nie można ustalić, jaki był odbiór wymienionych prezentacji i ile osób je zobaczyło, ponieważ Muzeum na stronie internetowej nie ma stosownych liczników. W portalu “facebook.com” profil instytucji posiada 1868 fanów. Wpisy pojawiają się regularnie, jednak ilość interakcji jest niewielka, w 2020 r. pod postami było ich od kilku do kilkunastu.

Komentarz

Prezydent Piotrkowa mgr inż. Krzysztof Chojniak, z zawodu nauczyciel, winą za niedomykający się budżet 2021 r. wini rząd i pandemię. W wywiadach, jakie udzielił opłacanym lub wspomaganym z pieniędzy podatników mediom wynika, że w miejskiej kasie brakuje (rok do roku) 9 mln złotych. Tymczasem jedna tylko placówka przejada rocznie niemal 1,5 mln złotych, z czego 140 tys. zł jest wydatkowane bez zachowania elementarnych zasad gospodarności.

Szokująca liczba etatów jest absolutnie niewspółmierna do ilości i jakości wydarzeń realizowanych przez Muzeum.

“Gazeta Trybunalska” w najbliższym czasie przedstawi opinii publicznej dochody miejskich spółek, gdzie w naszej ocenie dochodzi do skandalicznej niegospodarności w postaci przerostu zatrudnienia i braku efektywności.

→ M. Baryła

14.07.2021

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

 

4 Replies to “Piotrków. Muzeum. 140 tys. zł wyrzucone w błoto!

 1. Tam mogła by być dobra wystawa o obronie Piotrkowa i okolic w kampanie wrzesniowej. To by się przydało.

 2. Naprawdę w Muzeum, w którym:

  1. Nie organizuje się w zasadzie autorskich wystaw, czyli:
  a. nie opracowuje głównego tematu wystawy
  b. nie szuka w tym celu obiektów do wypożyczenia z różnych muzeów w Polsce
  2. Nie wydaje własnych katalogów wystaw
  3. Nie prowadzi działalności badawczej
  4. Nie wydaje własnego czasopisma muzealnego

  pracuje aż 18 osób? To wręcz nieprawdopodobne. Może w ślad za tym mailem powinny pójść następne w sprawie prowadzonej przez pracowników działalności, bo ja chciałbym wiedzieć co w zasadzie robi w muzeum te 18 osób?
  Był Pan w ogóle ostatnio w naszym Muzeum? To jakaś dziwna placówka edukacyjna dla dzieci. Wystawy czasowe to głównie “gotowce” z innych muzeów. Wystawy stałe to w ogóle śmiech na sali. Jeżeli głównym zadaniem wystaw stałych jest pokazanie historii miasta to za dużo się Pan tam nie dowie – kilka przypadkowych eksponatów i plansz, do tego repliki strojów i główna atrakcja Muzeum – kopia tronu królewskiego, który ma tyle z tronem wspólnego co sławojka z Łazienkami Królewskimi. Warto tematem się zająć i dobrze, że Pan drąży.

 3. To skandal, ale co robi PiS w takich sprawach – po prostu nic, jest im to obojętne.
  A.M. zniszczył tutaj wszystko i zgotował dla większości koszmar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.