Prezydent na obchodach 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. 

– Pochylam dzisiaj nisko głowę, po raz kolejny, przed wszystkimi bohaterami wszystkich powstań śląskich – mówił Prezydent w Katowicach, dziękując śląskim rodzinom, w których pamięci są te wielkie akty patriotyzmu i odwagi.

Podkreślał, że mieszkający tutaj ludzie, Ślązacy, tak bardzo chcieli być częścią Polski, tak bardzo czuli się Polakami, że byli gotowi chwycić za broń, żeby ich ziemia częścią Polski się stała.

– Dziękuję z całego serca, po 100 latach, w imieniu tej dzisiejszej wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, żeście byli zawsze za Polską, przy Polsce, i że jesteście – powiedział.

Andrzej Duda wskazywał, że Alfons Zgrzebniok, choć jego rodzinna Opolszczyzna pozostała poza granicami Rzeczypospolitej, to mógł z satysfakcją patrzeć, że jego trud zaangażowania we wszystkie trzy powstania śląskie, w tym odpowiedzialność wojskowa za dwa powstania przerodziła się w wolną, niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą mocną Górnym Śląskiem – mocną gospodarczo i społecznie.

Order Orła Białego dla Alfonsa Zgrzebnioka. Kliknij, aby powiększyć.

Prezydent wręczył także tablice „Tobie Polsko” upamiętniające miejsca pamięci powstań śląskich. Tablice powstały z inicjatywy głowy państwa i nawiązują w formie do powstańczego sztandaru.

W promocji obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego wziął udział kochany przez Polaków, pochodzący ze Śląska aktor Franciszek Pieczka. Wspomniał, że jego ojciec brał udział w I Powstaniu Śląskim. – Pamięć jest bardzo ważna, szczególnie o Powstaniach Śląskich, o tym przywiązaniu Ślązaków do Ojczyzny – zaznaczył w swojej wypowiedzi.

→ KPRP / (kk)

4.07.2021

• foto: Marek Borawski / KPRP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.