Spotkania z zabytkami. Żarnów

Kościół św. Mikołaja w Żarnowie należy do najcenniejszych zabytków ziemi opoczyńskiej i jako jeden z siedmiu tworzy, na terenie województwa łódzkiego, szlak romański.

Posadowiony w samym centrum niewielkiej miejscowości, przez którą przebiega droga krajowa nr 74, zachęca do odwiedzenia chłodnego wnętrza.

Choć obiekt posiada cechy charakterystyczne dla budowli romańskich (o świątyni wspomina się już pod koniec XII w.) stanowi mix stylów architektonicznych, a to za sprawą rozbudowy w XVI w. i naprawy po pożarze, który dokonał poważnych zniszczeń w XIX w.

Wąskie, gotyckie okna zdobią barwne witraże, z chrześcijańskimi symbolami, przez które przenikają promienie słońca tworząc na posadzce, ławach i innych elementach wyposażenia kolorowe kałuże światła. Wrażenie jest nieprawdopodobne, iście teatralne i bardzo malarskie. Dołączone zdjęcia tylko w niewielkim stopniu pokazują atmosfera panującą w przybytku.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie parafii: > tutaj. Jest także krótki film nakręcony z lotu ptaka: > tutaj.

→ (mb)

7.07.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

#gtzabytki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.