Erik Ravelo i jego prace

Podczas festiwalu OpenArt, który odbył się w 2015 r. w Szwecji zaprezentowano między innymi prace Erika Ravelo – kubańskiego artysty mieszkającego i tworzącego we Włoszech.

Ravelo urodził się w 1978 roku w stolicy Kuby Hawanie. Studiował w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych San Alejandro. Gdy miał 18 lat, uciekł z Kuby, aby zrealizować swoje marzenia o wolności i niezależności artystycznej. Był dyrektorem kreatywnym należącej do grupy Benetton Treviso agencji “Fabrica”. Jest autorem licznych kampanii społecznych dla takich klientów, jak Benetton Group, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Zdrowia, “The Guardian” i in.

Jego najbardziej znana kampania nosi tytuł “Unhate” i przedstawia pocałunki światowych przywódców.

Erik Ravelo, “UnHate”, prezydent USA Barak Obama i Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao. Kliknij, aby powiększyć.

Prace Ravelo, z tej serii, miały zwrócić uwagę społeczeństw na nietolerancję, zło i wojny na świecie. Zostały opublikowane w międzynarodowej prasie i wielokrotnie nagrodzone na festiwalach artystycznych w Paryżu, Mediolanie, Szanghaju, Tokio, itd.

Cykl przedstawiony w 2015 r. nosił tytuł “Nietykalni”, jego zadaniem było zwiększenie świadomości na temat prawa do dzieciństwa i czynnikach, które jemu zagrażają. Na siedmiu zdjęciach formatu 180 x 128 cm, Ravelo w sposób symboliczny, ale niezwykle sugestywny wskazał na podstawowe problemy uderzające w godności dzieci na całym świecie: seks-turystykę, wojnę domową, swobodny obrót bronią palną, handel organami, otyłość, skażenie promieniotwórcze i pedofilię w Kościele katolickim.

Ponieważ fotogramy nie są w Polsce powszechnie znane przypominamy całą serię.

→ (kk)

2.08.2021

• foto: Erik Ravelo, źródło: openart.se

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *