Spotkania z zabytkami. Elewacje krakowskiego Kazimierza

Od wielu lat, ale nie aż tak dawno, krakowski Kazimierz jest ulubionym miejscem turystów i mieszkańców miasta. Choć pod względem architektonicznym, poza kilkoma wyjątkami, nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle polskiej, XIX wiecznej zabudowy miejskiej, posiada jednak wyjątkowy czar, koloryt i magnetyczne, niebanalne piękno.

Centrum dzielnicy, plac Nowy i przylegające do niego uliczki ożywiają się wieczorem, szczególnie w okresie letnim, a niezliczona ilość pubów, restauracji i kawiarni przyciąga do siebie jak magnes.

Dawna dzielnica żydowska została uwieczniona na tysiącach fotografii, bywało, że znakomitych i niepowtarzalnych, nie wypada więc konkurować z artystami w pojedynku skazanym na przegraną. Dlatego proponujemy coś innego: przegląd elewacji lokali gastronomicznych i handlowych. Wiele z nich swoją pomysłowością i artyzmem nie tylko oddaje charakter miejsc, które współtworzą, ale wyznacza oddzielną kategorię w prezentacji dziedzictwa kulturowego. Ten zbiór jest otwarty, na pewno będzie przybywać kolejnych materiałów.

Zapraszamy więc dziś, w Dniu  Konserwatora Zabytków, na inny niż zwykle spacer po Kazimierzu.

→ M. Baryła

11.08.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o zabytkach: > tutaj

#gtzabytki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.