30. rocznica śmierci cesarza jazzu Milesa Davisa

28 września 1991 r. w Santa Monica, Kalifornia, zmarł amerykański muzyk i kompozytor Miles Davis.

Już za życia Davis został uznany za jedną z najbardziej wpływowych i twórczych postaci w historii muzyki XX wieku, nie tylko jazzowej.

W ciągu 46 lat, od momentu debiutu na scenie w 1945 r. aż do śmierci Miles Davis stworzył muzykę, która wyrosła z nadprzyrodzonego talentu, jakim został obdarzony. Potrafił w sposób nowatorski łączyć ze sobą  jazz, rock, R&B i rap przecierając szlaki, którym poszli inni twórcy.

23 października 1983 roku wraz ze swoim zespołem wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie, podczas 25 festiwalu Jazz Jamboree. W 2008 r. hiszpańska wytwórnia Gambit Records wydała dwupłytowy album zatytułowany “Live In Poland 1983”.

Drugi raz pojawił się w stolicy w 1988 r. i 30 października, również w ramach Jazz Jamboree, dał koncert w Sali Kongresowej (zobacz: > film).

Jedynym polskim muzykiem, który miał zaszczyt występować u boku Davisa był Michał Urbaniak. W 1985 r. brał także udział w nagraniu legendarnej płyty pt. “Tutu”.

[Live Under The Sky 1985 | Live At Yomiuri Land Open Theatre East, Tokyo, Japan, 28th, July | Time After Time by Rob Hyman, Cyndi Lauper | First release by Cyndi Lauper – 1983 | Recorder by Miles Davis Youre Under Arrest Album]

→ (mb)

28.09.2021

• grafika: barma / Gazeta Trybunalska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.