Rok Norwida. Finał XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. C. K. Norwida

W południe, 19 września 2021 r., w sali konferencyjnej Przystanku Pruszków zlokalizowanego na pierwszym piętrze pięknie wyremontowanego, zabytkowego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej odbył się uroczysty finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. C. K. Norwida.

Prowadzenie spotkania przypadło, jak zawsze, Grzegorzowi Zegadle, dyrektorowi Książnicy Pruszkowskiej, niestrudzonemu propagatorowi literatury, kultury i czytelnictwa, który powitał zgromadzonych gości i wygłosił przemówienie dotyczące konkursu i jego roli w życiu literackim. Zarekomendował także nowo wydaną książkę przewodniczącego jury profesora Piotra Mitznera pt. “Mucha” jednocześnie prosząc go o podsumowanie tegorocznego konkursu, odczytanie werdyktu i wręczenie laureatom nagród i wyróżnień.

Jury w składzie: prof. Piotr Mitzner – przewodniczący, prof. UKSW Tomasz Korpysz, prof. Leszek Szaruga zapoznało się z 313 zestawami konkursowymi i postanowiło przyznać: dwie równorzędne I nagrody: Bogdanowi Nowickiemu z Zabrza i Mariuszowi Baryle z Piotrkowa Trybunalskiego; dwie równorzędne II nagrody: Jackowi Marii Hohensee z Warszawy i Piotrowi Zemankowi z Bielska-Białej; III nagrodę Krzysztofowi Martynie z Kalisza; wyróżnienie otrzymała Katarzyna Wiktoria Polak z Krakowa.

Po wręczeniu nagród, wszyscy obecni poeci zaprezentowali nagrodzone wiersze, które znalazły się w bardzo starannie wydanej, 63-stronicowej publikacji firmowanej przez organizatora konkursu. Zamieszczono tam również najciekawsze utwory, nadesłane na konkurs oraz teksty profesorów: Mitznera i Szarugi. Drugi z badaczy literatury napisał m. in.:

Do takiej poezji (obywatelskiej – przyp. red.) bez wątpienia zaliczyć trzeba przeważającą ilość otworów Norwida, dla którego troska o wartości obywatelskie była jednym z uczuć najsilniejszych i której w swych wierszach potrafił dać mocny wyraz nie cofając się przed surowym osadzaniem współczesnych i odkrywając pustkę ukrytą często za Wielkimi Słowami. Myślę ze każdy z jurorów czytających wiersze przesłane na konkurs Norwidowski musi mieć na względzie ten nurt poezji autora utworu zatytułowanego “Do pogwałcicieli praw politycznych i cywilnych Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Organizatorem wydarzenia była Książnica Pruszkowska im. Henryka Sienkiewicza, współorganizatorem Urząd Miasta Pruszkowa, patronat honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydent Pruszkowa.

Wśród osób obecnych na sali znalazła się również Grażyna Tatarska (na zdjęciu w kapeluszu) – poetka, bibliotekarka, instruktorka teatralna, animatorka kultury, pomysłodawczymi m. in. Konkursu Poetyckiego im. C. K. Norwida.

→ (kk)

23.09.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• o twórczości poetyckiej M. Baryły więcej: > tutaj

• czytaj także: > “Konkurs poetycki im. C. K. Norwida: Cybulska i Ryczywolski nagrodzeni, Różycki wyróżniony”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.