Warszawa. IV Festiwal Literacki im. Miśka z Męcińskiej

Na warszawskim Grochowie, przy alei Stanów Zjednoczonych nr 68 stoi szary, niepozorny budynek. Patrząc z zewnątrz nie wywołuje żadnych emocji i skojarzeń. Kiedy jednak przekroczy się próg obszernego pomieszczenia na wysokim parterze okazuje się, że kryje ono klubokawiarnię “Kicia Kocia”.

A jeśli dodamy do tego całkiem spory ogródek z rozłożystym klonem, górującym nad sceną, miejsce staje się wręcz wymarzone dla twórców.

Tutaj, w dniach 4-5 września 2021 r., Stowarzyszenie Salon Literacki zorganizowało czwartą edycję Festiwalu Literackiego im. Miśka z Męcińskiej.

Zgodnie z zapowiedzią program okazał się być bardzo bogaty: trzydzieści pięć wierszy odczytali autorzy podczas turnieju poetyckiego, prowadzonego w niebanalny sposób przez Anitę Katarzynę Wiśniewską – sekretarza magazynu internetowego “salonliteracki.pl”; na warsztaty gwary warszawskiej zaprosił Janusz Dziano – varsavianista i pasjonat historii Woli; spotkanie z Przemysławem Śmiechem i Andrzejem Rodysem zatytułowane „Pisać Wiechem?” przygotowała Magdalena Walusiak, a Dorota Ryst – szefowa stowarzyszenia – wraz z Manulą Kalicką i Mariuszem Czubajem mówiła o „Trupie na Saskiej Kępie”; Paweł Łęczuk zachęcał do lektury książek poetyckich Agnieszki Tyczyńskiej, Marcina Jurzysty, Krzysztofa Micha i Karola Samsela, a o nowo wydanym albumie poetycko-fotograficznym „Odbicia Saskiej Kępy” opowiadali: Dorota Ryst i autor zdjęć Krzysztof Mich; dyskusję o życiu i fenomenie twórczości Stefana Wiecheckiego „Wiecha” z udziałem z Januszem Dziano i Andrzeja Ignatowskiego prowadził Cezary Polak.

Na zakończenie wieczoru, z wiązanką szlagierów warszawskich, wystąpił Heniek Małolepszy z Sebastianem Pikulą – skrzypce i Anthonym Mailho ami de Dijonem – gitara; wcześniej przyznano nagrody w turnieju jednego wiersza; statuetkę Miśka z Męcińskiej odebrała poetka z Sieradza Monika Milczarek za utwór pt. “miasto W”, a zdecydowało o tym jury w składzie: Małgorzata T. Skwarek-Gałęska, Rafał Gawin i Marcin Jurzystam, który wyniki ogłosił.

Następnego dnia (5 września), pod hasłem „Czy jesteśmy dziećmi futurystów?”, odbyły się warsztaty poetyckie z udziałem Sławomira Płatka.

Nie zabrakło także stoiska z książkami i jednodniówki – wydanej z okazji imprezy.

Festiwal odbył się przy współpracy Miasta st. Warszawy Dzielnica Praga-Południe, Stowarzyszenia ZAiKS i klubokawiarni “Kicia Kocia”. Uczestnicy, w rozmowach kuluarowych, podkreślali, że udział w nim był nie tylko przyjemny, ale także twórczy i pożyteczny.

Video: fragment spotkania z Januszem Dziano.

→ (mb)

14.09.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

One Reply to “Warszawa. IV Festiwal Literacki im. Miśka z Męcińskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.