Warszawa. X Narodowe czytanie (dużo zdjęć)

Wielkie szczęście mają organizatorzy i uczestnicy “Narodowego czytania”, bo podczas trwania kolejnej, dziesiątej już edycji tego wydarzenia, która odbyła się w sobotę, 4 września 2021 r., w Ogrodzie Saskim w Warszawie pogoda dopisała, jak zawsze zresztą.

Scenariusz imprezy jest niezmienny: najpierw na scenie pojawia się dziennikarz radiowy Marcin Kusy, pełniący rolę gospodarza, kilka zdań wygłasza minister kultury prof. Piotr Gliński, następnie prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata opowiadają o wybranej lekturze, czytają fragmenty tekstu, a następnie aktorzy prezentują dzieło.

– To nie tragifarsa o wielkiej historii, nie ma tam polityki. To opowieść o ludziach, która w bardzo celny sposób opisuje typy charakteru – powiedział prezydent o “Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, wybranej w tym roku do wspólnego czytania. – Wiele rzeczy, które Dulska robi, są robione pod publiczkę. Momentami przeradza się to w okrucieństwo . Czy nie spotykamy takich ludzi w naszym codziennym życiu? Być może dlatego tak bardzo lubimy tę tragifarsę, bo (tacy ludzie) są wśród nas. Warto przypomnieć sobie „Moralność pani Dulskiej”, aby zrobić rachunek sumienia – podkreślił A. Duda.

Agata Kornhauser-Duda opowiedziała o historii powstania sztuki oraz jej pierwszym wykonaniu w 1906 r. Zauważyła, że od początku komedia cieszyła się wielkim zainteresowaniem publiczności teatralnej we Lwowie i Krakowie. – W ciągu pół roku sztukę obejrzało pięć tysięcy osób, co było wówczas wielkim sukcesem – dodała. Jej zdaniem zainteresowanie tragikomedią było spowodowane między innymi komizmem i gorzką ironią. – W ten sposób Zapolska obnażała moralność ówczesnego mieszczaństwa – stwierdziła.

W tym roku obsada była następująca: w rolę Anieli Dulskiej wcieliły się kolejno: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska; Felicjana Dulskiego zagrał Andrzej Pankowski, jako Zbyszko wystąpił Krzysztof Szczepaniak, role Hesi i Meli przypadły Joannie Pach i Angelice Kurowskiej.  Juliasiewiczową wykreowała Anna Cieślak, lokatorkę – Lucyna Malec, Hankę – Lidia Sadowa, a Tadrachową – Małgorzata Rożniatowska.

O oprawę muzyczną zadbał Stanisław Skoczyński – perkusista, pedagog, profesor Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego; autorką scenografii była Anna Mioduszewska, a całość wyreżyserował Janusz Kukuła.

Udział w przedstawieniu był bezpłatny, ale, ze względu na ostrożność epidemiczną, obowiązywały wcześniejsze zapisy poprzez sieć internet. Dostępne było także stoisko z materiałami informacyjnymi, gdzie miłe panie wręczały m. in.  pamiątkowe widokówki z okazjonalnym stemplem.

Spotkanie z “Moralnością pani Dulskiej” mogło się odbyć za sprawą: Kancelarii Prezydenta RP i Narodowego Centrum Kultury.

Przyjemność uczestniczenia w “Narodowym czytaniu”, w urzekającym otoczeniu Ogrodu Saskiego jest niebywała, a możliwość wysłuchania skarbów literatury polskiej w interpretacji lubianych aktorek i aktorów, okazja do rozmowy z nimi, robienia pamiątkowych zdjęć, prawienia komplementów sprawia, że jest to jedna z najbardziej sympatycznych akcji współorganizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP.

A jeśli nieopodal unoszą się bańki mydlane, pachnie kawą, widać radosne, rozbiegane dzieci i uśmiechniętych ludzi, w tym piękne panny – żyć się chce. Goethe w “Fauście napisał:

I wtedy mógłbym rzec: trwaj chwilo,
O chwilo, jesteś piękną!
Czyny dni moich czas przesilą,
U wrót wieczności klękną.
W przeczuciu szczęścia, w radosnym zachwycie.

→ M. Baryła / KPRP / NCK

8.09.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• o poprzednich edycjach “Narodowego czytania” pisaliśmy: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.