Piotrków. Szpital bez prądu. Zdarzenie losowe, czy bezmyślność pracowników?

15 lipca 2021 r. w szpitalu przy ulicy Roosevelta w Piotrkowie Trybunalskim, należącym do Powiatowego Centrum Matki i Dziecka doszło do przerwy w dostawie energii elektrycznej. W momencie spadku napięcia automatycznie uruchomił się agregat prądotwórczy, który niedługo potem przestał działać i szpital został pozbawiony zasilania.

Według informacji uzyskanych przez “Gazetę Trybunalską” od Cezarego Hanycza pełniącego obowiązki koordynatora działu eksploatacji PCMiD “po wystąpieniu awarii z pomocą przybyła jednostka Państwowej  Straży Pożarnej z agregatem mobilnym, która zabezpieczała newralgiczne miejsca szpitala w zasilanie (czas przerwy w zasilaniu wynosił ok 3 min)”.

Kwestie techniczne

Agregat prądotwórczy JD 110 TSS zbudowany w oparciu o silnik firmy John Deere 4045HF158 został zakupiony przez Szpital Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim (obecna nazwa: Powiatowe Centrum Matki i Dziecka) 2 lutego 2009 r. od firmy Agregaty Pex-Pool Plus Janusz Kania w Dębicy za kwotę 68 893,40 zł. Według zaleceń producenta i sprzedawcy przegląd techniczny agregatu musi być dokonywany raz w roku.

Ostatni przegląd przed awarią

2 sierpnia 2020 r. przegląd maszyny wykonał technik z przedsiębiorstwa Agregaty Pex-Pool Plus. Oprócz wymiany oleju i filtrów zlecił wymianę węży chłodnicy i grzałki, a także płynu chłodniczego. Szpital za usługę zapłacił 1 756,93 zł.

Awaria

15 lipca 2021 r. w portalu informacyjnym “piotrkowski24.pl” pod adresem: https://www.piotrkowski24.pl/w-szpitalu-pcmd-podczas-zabiegu-zabraklo-pradu-zawiodlo-takze-zasilanie-awaryjne/ ukazała się notatka autorstwa J. Kraka pt. “W szpitalu PCMD podczas zabiegu zabrakło prądu. Zawiodło także zasilanie awaryjne”. Czytamy w niej m. in.:

“Podczas jednego z zabiegów w szpitalu przy Roosevelta w Piotrkowie, w czwartek zabrakło prądu (…). Zgodnie z procedurą, załączone zostało zasilanie awaryjne. Niestety po pewnym czasie i ono zawiodło. Dlaczego? Ktoś powie – splot nieprzewidzianych zdarzeń. Po prostu, w agregacie prądotwórczym pękł wężyk podający ciecz chłodzącą, a jej brak uniemożliwiał dalszą pracę urządzenia. Z pomocą przyszli piotrkowscy strażacy. – Do placówki zadysponowaliśmy jeden zastęp z jednostki ratowniczo-gaśniczej, który przez około 20 minut zasilał instalację awaryjną szpitala. W tym czasie pracownicy placówki zdążyli naprawić swój agregat i przywrócili zasilanie zastępcze, dlatego nasza pomoc nie była już wtedy potrzebna – informuje Wojciech Pawlikowski, oficer prasowy KM PSP w Piotrkowie”.

Krak we wstępie pisze, że usterka nastąpiła w chwili, gdy prowadzony był zabieg i wyraźnie wskazuje na jej przyczynę, czyli pęknięcie wężyka podającego ciecz chłodzącą. Taką wiedzę mógł zdobyć albo od przedstawicieli szpitala, albo straży pożarnej.

Zweryfikowaliśmy informację Kraka u źródła. Cytowany wyżej Cezary Hanycz wyjaśnił w piśmie do redakcji: “Powodem awarii agregatu było pęknięcie przewodu łączącego podgrzewacz płynu chłodzącego z blokiem silnika wskutek czego nastąpiło awaryjne wyłączenie agregatu”.

Młodszy brygadier Wojciech Pawlikowski – rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim – w wypowiedzi dla “GT” potwierdził, że zgłoszenie ze szpitala dotarło do dyżurnego o godz. 11:39, minutę później wóz strażacki był na miejscu i przebywał na terenie lecznicy do godz. 12:47.

Przegląd po awarii

Pierwszy po awarii przegląd odbył się 30 lipca 2021 r. Oprócz podstawowych czynności serwisowych wymieniono węże grzałki i chłodnicy, a więc te elementy, o który w protokole przeglądu z 2020 r. wspominano. Jednak osoba zajmująca się tworzeniem ofert w Agregatach Pex-Pool Plus w rozmowie z naszym portalem stwierdziła, że węże były wysłane 16 sierpnia 2021 r. przesyłką FedEx. Nie udało się nam ustalić na 100% czy je wymieniono, czy nie, jak wskazuje protokół i faktura na kwotę 4025,79 zł.

Co na to Starosta Powiatu Piotrkowskiego?

17 sierpnia 2021 r. “Gazeta Trybunalska” skierowała do Starostwa Powiatowego pismo, w którym zapytaliśmy:

Czy po awarii agregatu prądotwórczego w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, do której doszło w połowie lipca 2021 r., Starostwo Powiatowe zleciło kontrolę prawidłowości obsługi urządzenia, przeglądów technicznych i in. w celu wyeliminowania podobnych zdarzeń w przyszłości? Jeśli tak, proszę o przekazanie protokołu pokontrolnego.

Odpowiedź nadeszła 24 sierpnia 2021 r. Ireneusz Czerwiński – sekretarz powiatu – z rozbrajającą szczerością napisał, że “Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim jako organ tworzący Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim nie został poinformowany o zdarzeniu awarii agregatu prądotwórczego”.

Podsumowanie

“Gazeta Trybunalska” nie jest kompetentna do oceny, czy w opisanej sytuacji doszło do zdarzenia losowego, czy niedopełnienia obowiązków służbowych przez pracowników szpitala i ile czasu szpital pozostawał bez zasilania. Sprawa jest na tyle poważna, że jej wyjaśnieniem powinna zająć się prokuratura.

Z niedowierzaniem przyjęliśmy fakt, że o zdarzeniu nie poinformowano starostwa – jako organu założycielskiego, a samo starostwo nie interesuje się tym, co dzieje się w podległej jednostce.

→ Mariusz Baryła

5.10.2021

• grafika: barma / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *