Surowe kary za wykroczenia drogowe. Nowe prawo

24 listopada 2021 r. podczas pierwszego dnia 33. posiedzenia Senatu RP senatorowie pochylili się nad rządowym projektem zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Zaproponowane zmiany, które zostały zatwierdzone przez Senat mają zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Podwyższa się stawki mandatów za najgroźniejsze wykroczenia, m.in. za jazdę pod wpływem alkoholu lub bez odpowiednich uprawnień, przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h, spowodowanie zagrożenia dla pieszych, np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, wykroczenia w okolicach przejazdów kolejowych.

W noweli podwyższono też maksymalne grzywny – w Kodeksie wykroczeń (wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji) z 5 tys. zł do 30 tys. zł oraz w postępowaniu mandatowym do 5 tys. zł lub do 6 tys. zł, jeśli dojdzie do zbiegu wykroczeń.

Senatorowie dopisali do ustawy, że osoba złapana drugi raz w ciągu dwóch lat na przekroczeniu prędkości o ponad 30 km/h dostanie mandat w wysokości 3000 złotych.

Poza tym za przekroczenie prędkości do 30 km/h to ma być mandat od 400 do 800 złotych, a to oznacza, że minimalny mandat może wynieść 400 złotych.

Wcześniej w kodeksie podwyższono też wysokość punktów karnych za najgroźniejsze wykroczenia. 15 punktów dostaniemy np. za wyprzedzanie przed pasami i radykalne przekroczenie prędkości.

Punkty będą anulowane dopiero pod dwóch latach i to licząc od momentu opłacenia mandatu.

Fałszowanie wskazań tachografów przez przewoźników drogowych będzie karane odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące.

Nowe przepisy mają również usprawnić egzekucję mandatów poprzez uzależnienie usunięcia punktów karnych od zapłacenia mandatu, a także ułatwić przyznawanie renty bliskim osoby zmarłej w wyniku wypadku drogowego.

Zgodnie z ustawą towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły uzależniać wysokość składki ubezpieczeniowej proponowanej kierowcom od liczby i rodzaju wykroczeń oraz liczby punktów karnych, ponieważ uzyskają dostęp do bazy CEPiK.

→ (kk)

29.11.2021

• foto: Gazeta Trybunalska

• źródło: Senat RP

• więcej o ruchu drogowym: > tutaj

 

One Reply to “Surowe kary za wykroczenia drogowe. Nowe prawo”

  1. Dopóki nie będzie publikacji wizerunku przestępców będących zagrożeniem dla obywateli, jak np. pijani kierowcy, piraci drogowi, złodzieje itd. to żadna kara ich nie odstraszy- bo co z tego, że dostanie mandat 5 tys. zł jak go nie zapłaci ??

    Kolejny aspekt to niezależni sędziowie, którzy przykładają rękę do bezkarności, poprzez ulgowe traktowanie przestępców- resocjalizacja w naszym kraju nie działa i działać nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.