Artur Zawisza skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata

Prawdziwą plagą w Polsce stali się w ostatnim czasie kierowcy, często celebryci i osoby publiczne, prowadzący pojazdy bez uprawnień, które zostały wcześniej cofnięte. 21 grudnia 2021 r. zapadł wyrok skazujący w sprawie byłego posła Artura Zawiszy.

Kontakt Zawiszy, w przeszłości związanego z Ruchem Narodowym, z wymiarem sprawiedliwości rozpoczął się w 2016 r. kiedy został  skazany za jazdę pod wpływem alkoholu na 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, grzywnę i nawiązkę na cel społeczny. W wyniku apelacji, na początku 2017 r Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji i orzeczenie stało się prawomocne.

25 października 2019 r. Zawisza, nadal objęty zakazem prowadzenia, na skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Beethovena w Warszawie spowodował wypadek z udziałem rowerzystki, która doznała poważnych obrażeń. Między innymi miała zmiażdżone kolano i złamane biodro. Jeszcze tego samego dnia ponownie został zatrzymany za jazdę bez uprawnień.

Jak poinformowała “Gazeta Wyborcza” we wtorek 21 grudnia w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa zakończył się proces w tej sprawie. Wśród czterech stawianych Zawiszy zarzutów było spowodowanie wypadku drogowego oraz trzykrotne kierowanie samochodem mimo cofniętych uprawnień.

Sąd pod przewodnictwem SSR Agnieszki Agnieszki Prokopowicz skazał Zawiszę na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, zakaz prowadzenia pojazdów na okres dwóch lat, grzywnę w wysokości 5 tys. zł oraz zadośćuczynienie dla poszkodowanej rowerzystki w wysokości 60 tysięcy złotych. Zawisza będzie musiał też co pół roku informować sąd, jak przebiega jego czas próby, zapłacić 6 tys. zł zastępstwa procesowego oraz pokryć koszty sądowe.

Wyrok jest nieprawomocny. Stronom przysługuje prawo do apelacji.

12.11.2013 r. Piotr Kraśko w rozmowie z Arturem Zawiszą. Teraz obaj panowie mieliby więcej wspólnych tematów. Kliknij, aby powiększyć.

We wrześniu br. w Sądzie Rejonowym w Łomży zapadł prawomocny wyrok skazujący dziennikarza Piotr Kraśkę  na grzywnę w wysokości 7,5 tys. zł  za kierowanie samochodem bez ważnego dokumentu. Prezenter “Faktów” TVN przez sześć lat jeździł samochodami bez uprawnień. Pomimo utracenia prawa jazdy w 2015 r., bez przeszkód prowadził swoje luksusowe samochody.

→ (kk)

22.12.2021

• foto / źródło: YouTube.com

• źródło: Gazeta Wyborcza / Warszawa

 

2 Replies to “Artur Zawisza skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata

  1. Jakie jest źródło pobłażliwości ze strony sądów dla polityków i celebrytów ?

    Podejrzewam solidarność ze względu na zbliżony poziom IQ, ale jestem ciekawa opinii innych

  2. Po prostu nie zabierajcie praw jazdy i problem się rozwiąże. Dążycie do zbrojnej interwencji obcego kraju czy jak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.